lndex ESO má podľa agentúry vyjadrovať vývoj ekonomickej situácie obyvateľstva. Do samotného indexu vstupuje šesť čiastkových indexov, ktoré sledujú vývoj zamestnanosti, príjmov obyvateľstva, jeho výdavkov, vývoj vkladov, ako aj kúpnu silu koruny oproti vybraným zahraničným menám.
Najvyšší medzimesačný nárast od zavedenia indexu (január 1999) vykázal v novembri čiastkový index príjmov. „Bolo to spôsobené najmä vyšším tempom rastu reálnych miezd v niektorých sektoroch,“ povedal ekonóm Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor.
Vyššie mzdy v stálych cenách ako pred rokom mali pracovníci v priemysle, stavebníctve, maloobchode, veľkoobchode, ale aj v doprave.
Naďalej silne rastú čiastkové indexy výdavkov a reálnych vkladov. Ľudia miňali viac aj v obchodoch, ich peňaženky podporila výplata dlhopisov aj rast reálnych miezd. Vysokú dynamiku si preto zachovali aj maloobchodné tržby.
Kurz koruny mal na novembrové výsledky neutrálny vplyv. Oproti tomu v oblasti zamestnanosti v niektorých sektoroch dochádza naďalej k poklesom.
„Vzhľadom na priaznivý vývoj inflácie a plánovaný rast miezd v štátnej sfére očakávame aj v tomto roku jednoznačne rastúci trend indexu ESO,“ povedal Ódor. Podľa neho by tak index mohol dosiahnuť svoju východiskovú hodnotu z januára 1999 v prvých mesiacoch tohto roka.