Spolkový minister financií a predseda bavorskej Kresťansko-sociálnej únie CSU Theo Waigel, ktorý musí v budúcom roku ušetriť najmenej 50 miliárd mariek v štátnom rozpočte, je presvedčený, že by získal značné finančné prostriedky, keby sa znížil počet spolkových krajín. Najmenej jedenásť zo šestnástich spolkových krajín by nemohlo podľa Waigla existovať, keby nedostávali každý rok od spolkovej vlády zo štátneho rozpočtu miliónové, ba miliardové čiastky na udržiavanie svojho správneho a politického aparátu. A spolkový minister financií vymenoval hneď aj konkrétne čísla. Najviac z pokladne spolkovej vlády dostáva ročne Berlín a Porýnie-Falcko - 219 miliónov mariek. Šlezvicko-Holštajnsko a Durínsko napríklad zasa 164 miliňov mariek, o niečo menej - 154 miliónov - Sársko a mestský štát Brémy v pomere k počtu obyvateľov obrovskú čiastku 126 miliónov mariek.
Avšak za zlúčenie spolkových krajín sa vyslovujú aj poprední predstavitelia sociálnej demokracie. Vrchný starosta mestského štátu Hamburg, sociálny demokrat Henning Voscherau navrhol, aby so zlúčením Hamburgu, Šlezvicka-Holštajnska, Brém, Dolného Saska a Meklenburska vytvoril nový tzv. severný štát. Hamburský vrchný starosta sa domnieva, že článok 29 ústavy spolkovej republiky oprávňuje krajské parlamenty, aby o zlúčení spolkových krajín, keď je to v záujme ich obyvateľov, rozhodli samé. Háčik je však v tom, že napríklad ministerská predsedníčka Šlezvicka-Holštajnska, sociálna demokratka Heidi Simonisová, ani ministerský predseda v Meklenbursku, kresťanský demokrat Berndt Seite, s Voscherauovým návrhom na vytvorenie nového severného štátu nesúhlasí.
Hovorí sa však, že ani spolková vláda nevylučuje v budúcnosti zlúčenie niekoľkých spolkových krajín. V Bonne sa hovorí o internom dokumente spolkovej vlády, v ktorom sa počíta so znížením počtu spolkových krajín z dnešných 16 na 7. Štátny tajomník v spolkovom ministerstve vnútra Horst Waffenschmidt potom navrhol, aby okrem tzv. severného štátu, ako ho plánuje Henning Voscherau, vznikol aj nový juhozápadný štát. Jeho súčasťou by sa mali stať spolkové krajiny Sársko, Rýnsko-Falcko a Bádensko-Würtembersko. Keby sa plán spolkovej vlády uskutočnil, potom by podľa Waffenschmidtovho odhadu mohlo byť ročne ušetrených najmenej 5 a pol miliárd mariek.