Súčasný stav kapitálového trhu

Z hľadiska individuálnych investorov (fyzických osôb, ktoré sú majiteľmi akcií) má kapitálový trh na Slovensku zatiaľ prevažne jednosmerný charakter. Jeho fungovanie vyjadruje výrok môjho známeho "Dám ti tú knižku, zaplať mi za ňu aspoň desaťtisíc. Potom

si s ňou rob, čo chceš." Hoci som sa ho opýtal na to, aké akcie má, nevedel mi odpovedať. Masový charakter prvej vlny kupónovej privatizácie bol sprevádzaný kampaňou, ktorej podstatou nebol vzťah investora k budúcemu nadobúdanému majetku, ale finančná hotovosť. Tú mal investor dostať v budúcich obdobiach. V kampaniach sa neakcentoval pojem vlastníctva akcií privatizovaných spoločností. Spoločným menovateľom kampane bolo tvrdenie o x--násobkoch finančnej hotovosti. Dominantné postavenie na reklamnom trhu mali investičné fondy. Tie zväčša zakladali subjekty, ktoré mali byť privatizované touto metódou. Najväčšie subjekty kolektívneho investovania zakladali tí, ktorí mali najviac kapitálu. Boli to vtedajšie finančné inštitúcie (Všeobecná úverová banka, Slovenská sporiteľňa, Slovenská poisťovňa), veľké štátne podniky (Východoslovenské železiarne, Matador Púchov) alebo súkromné právnické osoby, ktoré v prvom štádiu použili kapitál vtedajších štátnych bánk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Počas prvej vlny kupónovej privatizácie tým vznikli dve skupiny subjektov kolektívneho investovania. Prvá bola založená štátnymi subjektmi, ktoré boli v tejto vlne privatizácie privatizované tou istou metódou. Privatizovaný subjekt mohol privatizovať. Dokonca sám seba. Hoci to znie na prvý pohľad dosť paradoxne, môžeme konštatovať, že za štátne peniaze privatizoval štát sám seba. Súčasný stav a fungovanie niektorých subjektov kolektívneho investovania je determinovaný tým, že dominantné postavenie vo finančných inštitúciách, ktoré založili najväčšie investičné fondy a spoločnosti, má dosiaľ Fond národného majetku. Medzi maklérmi sa zvykne hovoriť, že investičný fond VÚB Kupón (ináč po skončení prvej vlny najväčší investičný fond) je vlastne dcérskou spoločnosťou FNM SR. Ako dopadne privatizácia bánk, tak dopadne aj kapitálový trh. Privatizáciu treba skôr chápať ako rozdanie akcií finančných inštitúcií vybraným podnikom.

SkryťVypnúť reklamu

Dlžníci budú kontrolovať

Ak sa naplní predstava súčasnej vlády o tom, že majiteľmi bánk sa stanú ich najväčší dlžníci, tak tí následne budú nepriamo kontrolovať kapitálový trh. Prečo? Preto, lebo niet kapitálu. Voľná finančná hotovosť na nákup akcií privatizovaných spoločností pre ich dlhodobú držbu je na slovenskom trhu skôr výnimkou ako pravidlom. Na druhej strane sa objavila na našom trhu skupina dravých investorov, ktorí nakupujú akcie z portfólií investičných fondov, ktoré sú donútené zásahmi štátu skončiť svoju činnosť. Nie všetky subjekty, ktoré majú záujem o vlastníctvo akcií privatizovaných spoločností, sú kapitálovo vybavené. Nevznikli preto, aby na akomkoľvek trhu zarobili toľko, aby mali dosť voľných disponibilných prostriedkov na kúpu týchto akcií. Vznikli preto, aby privatizovali. Tu opäť do hry vstupujú voľné disponibilné peniaze z finančných inštitúcií, ktoré kontroluje FNM. Výsledkom tohto "bludného kapitálového kruhu" je využívanie známostí či rodinných väzieb. Prečo by predseda predstavenstva a generálny riaditeľ banky nepožičal vlastnému synovi na nákup akcií bonitných spoločností? Schéma sa podobá na systém českej maklérskej spoločnosti Motoinvest, ktorá začiatkom tohto roku rozpútala v Českej republike tretiu vlnu kupónovej privatizácie. Najprv sa kúpi jeden z najväčších balíkov akcií. Ten sa neskôr "zarepuje". Tento pojem známy zo žargónu kapitálového trhu pochádza zo slovného spojenia "repo obchod". Po nákupe sa akcie založia oproti hotovosti. Ak je k dispozícii hotovosť, môže sa ďalej veselo nakupovať. Český Motoinvest na celej akcii prerobil. Môže sa to stať aj našim "repujúcim" bankám. Po čase sa ukáže, že niet skutočného investora a zarepované akcie ostanú v portfóliách komerčných bánk. Nákupy tohto typu sú možné až do konca volebného obdobia. Ak sa nezmenia pomery v parlamente, tak aj v ďalšom volebnom období. Iným prípadom sú skutoční investori, ktorí na to majú.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: redaktor, Slovenský Profit

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 672
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 23 077
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 900
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 962
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 439
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 153
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 459
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 563
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu