Najkomplexnejšie pôsobí program Borisa Jeľcina s výhľadom do roku 2000. Jeľcin, ktorému posledné predvolebné odhady prisudzujú volebný zisk 35 percent hlasov, v ňom ubezpečil, že je za mierové urovnanie čečenskej krízy, pričom však trvá na zachovaní územnej celistvosti Ruskej federácie. V hospodárskej oblasti prisľúbil do roku 2000 zaviesť nový daňový systém, reguláciu cien za elektrinu, plyn a v oblasti telekomunikácií a železničnej dopravy. Ďalej prisľúbil ochranu drobných podnikateľov a domácich výrobcov, čo okrem iného predpokladá uvalenie zvýšených daní na dovoz zahraničného tovaru a na vývoz strategických surovín. Program deklaruje čiastočnú privatizáciu pôdy a zaručuje štátnu podporu školstva a zdravotníctva. Pre nasledujúce obdobie sľubuje radikálne zvýšenie životnej úrovne obyvateľstva. Prioritou zahraničnej politiky je prehĺbenie integrácie SNŠ na princípoch "dobrovoľnosti a vzájomnej výhodnosti" a aktívna obrana národných záujmov v zahraničí, čo zahŕňa aj odpor voči rozšíreniu NATO na východ.
Najdiskutovanejší je sociálno-ekonomický program Gennadija Ziuganova (okolo 24 percent hlasov) do roku 2010. Komunisti nakoniec do plánu nezačlenili pasáže o opätovnom zoštátnení priemyselných podnikov a obnovenie bývalého ZSSR. To však nemusí znamenať, že tieto body nebudú do programu zaradené dodatočne. Oproti Jeľcinovi komunisti presadzujú väčší podiel štátu v kľúčových odvetviach ekonomiky a plnú kontrolu bankového sektoru. Presadzujú nevyhnutnosť dočasnej uzavretosti ruskej ekonomiky. Tá by sa vraj mala pre zahraničnú konkurenciu otvoriť až po roku 2004.
Grigorij Javlinskij (asi 6 percent hlasov) netrvá na princípe územnej celistvosti Ruskej federácie a je za usporiadanie referenda o otázke statusu Čečenska. V hospodárskom programe garantuje nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva, bezplatnú lekársku starostlivosť a školstvo. Sľubuje od novembra 1996 do apríla 1997 trojnásobné zvýšenie minimálnej a priemernej mzdy, zdvojnásobnenie priemerných dôchodkov a štipendií a päťnásobné zvýšenie prídavkov na deti. Finančné prostriedky na tieto opatrenia sa chystá získať zmenou daňového systému, zastavením čečenskej vojny, rastom zahraničných investícií a znížením výdavkov na štátny aparát.
Volebný program Alexandra Lebeďa (asi 6 percent hlasov) označuje za najdôležitejšie zachovanie celistvosti Ruskej federácie, zastavenie vojny v Čečensku, prijatie opatrení na zamedzenie ekologickej katastrofy v Rusku, výrazné obmedzenie počtu štátnych úradníkov, tvrdý boj s korupciou a zločinnosťou a usporiadanie referenda o pôde. "Hospodársky program ma zaujíma len málo, je to problém pre odborníkov. Pre mňa je dôležitý poriadok v krajine, blahobyt a bezpečnosť obyvateľov," vyhlásil.
Najradikálnejší variant riešenia čečenskej krízy ponúka Vladimir Žirinovskij (asi 5 percent hlasov), ktorý je za vysídlenie Čečenov a premenu ich krajiny na Severokaukazskú guberniu. Ako hlavný cieľ v zahraničnej politike vytýčil obnovenie veľmocenského postavenia Ruska vo svete a vyslovil sa za pripojenie bývalých sovietskych republík, ktoré "majú záujem", k Ruskej federácii.
Autor: MICHAL TOMČO