Voda "živá", "mŕtva" - ale predovšetkým zdravá

Napriek tomu, že dve tretiny zemského povrchu pokrýva voda, ľudstvo zápasí s nedostatkom pitnej vody. Tento problém sa dokonca neustále zhoršuje - s pribúdaním počtu obyvateľov a s rozvojom priemyselnej výroby sa zdroje zdravotne nezávadnej vody neustále

zmenšujú. Voda sa stáva doslova strategickou otázkou a od jej bytia či nebytia závisí život v celých regiónoch. Preto pri pobrežiach viacerých krajín pracujú drahé zariadenia na odsoľovanie morskej vody, vrtné súpravy hľadajú vodu čím ďalej, tým vo väčších hĺbkach. V mnohých krajinách sveta ľudia trpia chorobami, spôsobenými vodou, zamorenou baktériami, prípadne v obdobiach sucha umierajú od smädu. A ani západné krajiny a Japonsko nie sú výnimkou - v mnohých mestách týchto krajín rodičia kupujú vodu vo fľašiach a pre podnikavých obchodníkov je to výnosný obchod. A tento problém neobchádza ani nás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

AKO A ČOHO

SA NAPIŤ

Na Slovensku je pomerne citeľný nedostatok pitnej vody a predovšetkým jej kvalita nie je často vyhovujúca. Na tom sa do značnej miery podpísala aj činnosť človeka. Mnohé rieky sú znečistené nedostatočnou filtráciou odpadových vôd z priemyselných objektov. Polia sa intenzívne hnoja chemickými hnojivami, ktoré prenikajú postupne do spodných vôd a tak ich znehodnocujú. Voda, privádzaná do miest a obcí často z veľkej diaľky, sa musí nákladným spôsobom upravovať. Nie je zriedkavý prípad, že rodičia kupujú deťom (predovšetkým kojencom) zdravotne nezávadnú vodu v obchode, i keď je často veľmi drahá, prípadne používajú minerálnu vodu.

Jedným z najvážnejších problémov je znečistenie vody nitrátmi - dusičnanmi, ktoré sa do nej dostávajú nadmerným hnojením polí, prípadne z nedostatočne zaistených skládok priamo na pozemkoch poľnohospodárskych podnikov. Pritom práve na dedinách je veľa domácností, ktoré nie sú napojené na centrálny vodovod (ktorý by umožnil čistenie a úpravu vody), ale používajú vlastný zdroj vody - studňu na dvore.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku je takýchto domácností, ktoré nie sú napojené na centrálne zdroje vody, až 70 percent. V mnohých prípadoch hygienici zisťujú, že tieto vodné zdroje nevyhovujú zdravotníckym normám a vodu z nich by nemali piť predovšetkým deti. Platná norma povoľuje maximálny obsah dusičnanov vo vode 50 miligramov na liter, pre deti len 15 miligramov, pritom nie sú zriedkavé prípady, keď sa v litri vody nachádza až 100 - 150 miligramov dusičnanov.

ELEKTRODIALÝZA

Na odstraňovanie dusičnanov z vody existuje niekoľko spôsobov, ktoré sú však pomerne technicky náročné a drahé. Najpoužívanejšia možnosť je rozklad dusičnanov mikrobiologickým spôsobom - pomocou baktérií, ktoré dusičnany spotrebujú pre vlastnú výživu. Toto je však použiteľné len vo veľkom - pre mestá, alebo centrálne vodné zdroje. Nerieši to otázku malých vodných zdrojov pre domácnosti, prípadne pre školy, nemocnice, hotely a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislavská spoločnosť Agrocons Project, spol. s r.o., vyvinula zariadenie, ktoré odstraňuje dusičnany z vody efektívne a bez veľkých nákladov. "Duchovným otcom" zariadenia je Ing. Alexander Čumakov, DrSc. Prístroj pracuje na sto rokov známom princípe dialýzy. Vedelo sa, že pôsobením jednosmerného elektrického prúdu na vodu sa táto ionizuje a častice, nabité kladne (katióny), sa sústredia pri zápornej elektróde (katóde), častice so záporným nábojom (anióny) pri kladnej anóde (anóde). Tieto časti sa dajú oddeliť polopriepustnou membránou, ktorá umožní iónom prechod len jedným smerom. Tým sa voda rozdelí na dva podiely - kladne nabitú (katiónovú) a záporne nabitú - aniónovú časť. Dusičnanová skupina je tvorená zápornými časticami, v prírode sa nachádza v aniónovej podobe. Ak je voda, znečistená dusičnanmi, vystavená účinkom jednosmerného elektrického prúdu, dusičnanové ióny sa sústredia pri kladne nabitej elektróde - anóde. Aby bolo zariadenie použiteľné, musí byť podiel vody s nízkym obsahom nitrátov čo najvyšší. To je možné dosiahnuť reguláciou prietoku vody, intenzitou pôsobiaceho elektrického prúdu, alebo polohou membrány. Tento prístroj samozrejme dusičnany nelikviduje - len ich separuje do jednej časti vody. Tá sa môže použiť efektívne napríklad na polievanie záhrady. Druhá časť vody, ktorá dusičnany neobsahuje, sa môže použiť na varenie a pitie.

SkryťVypnúť reklamu

PROBLÉM -

NEDOSTATOK

FINANCIÍ

Zariadenie, patentované v zahraničí, existuje zatiaľ vo funkčnom modeli. Aby voda, ktorá sa dá pomocou neho získať, vyhovovala všetkým požiadavkám, bolo treba vyriešiť otázku elektród, ktoré musia byť potiahnuté platinou. To je finančne náročné. Pretože Agrocons Project nemal dostatok prostriedkov na doriešenie celého problému, obrátil sa v lete na premiéra Jozefa Moravčíka, ktorý zo svojej rezervy poskytol 50 tisíc Sk. To umožnilo postaviť prototyp - zariadenie vo variante pre domácnosť. Podľa údajov Ing. Jána Juráša, riaditeľa spoločnosti Agrocons Project, treba ešte doriešiť design a nájsť výrobcu, aby sa zaistila sériovosť výroby. Podľa prepočtov by predajná cena zariadenia mala predstavovať približne 5000 Sk a náklady úpravu jedného litra vody by mali byť asi 3 - 4 haliere. Ak to porovnáme s cenou, za ktorú sa predáva voda v obchode, je to veľmi prijateľné. Samozrejme, je možné postaviť aj výkonnejšie zariadenia pre školy, nemocnice, hotely, prípadne aj menšie obce. Tu by sa však musela doriešiť otázka rozvodu vody - nie je účelné, aby sa upravenou vodou umýval riad, prípadne sa ňou splachovalo. Zriadenie dvoch samostatných rozvodov vody - pitnej a úžitkovej - by bolo príliš finančne nákladné.

SkryťVypnúť reklamu

Prototyp zariadenia predstavili v decembri verejnosti v Senci. Práve Senec je oblasťou, ktorá trpí silným znečistením vody nitrátmi, a to predovšetkým v letných mesiacoch. Takto znečistenú vodu pijú deti v škole, zásobované sú ňou zdravotnícke zariadenia a podobne. Preto o zariadenie prejavili veľký záujem predovšetkým zástupcovia škôl a nemocníc, ale aj podnikatelia, ktorí sa zaujímajú o problémy svojej obce. Tých zaujímala nielen otázka možnej výroby z hľadiska svojho podnikania, ale aj prejavili ochotu pomôcť pri ďalšom vývoji sponzorsky. Predovšetkým je treba vyvinúť komerčne použiteľný prístroj - teda dotiahnuť otázku designu. Na západe predávané obdobné zariadenia, používané pre čistenie a úpravu vody, pripomínajú veľkosťou a designom kávovary. Nepochybne sa aj u nás nájde podnikateľ, ktorý o toto zaujímavé a potrebné zariadenie bude mať záujem.

SkryťVypnúť reklamu

Chýbajú prostriedky na výskum

V zahraničí sa veľa hovorí o tzv. živej a mŕtvej vode. U nás by stačilo, keby bola voda zdravotne nezávadná. O tom, ako pracuje zariadenie, ktoré vodu dokáže upraviť, a aké sú možnosti ďalšieho využitia, sme sa opýtali Ing. ALEXANDRA ČUMAKOVA, DrSc.:

"Princíp je známy už dávno, elektrodialýza bola objavená už pred desaťročiami. Pokrok sa dosiahol, keď maďarský študent poľnohospodárstva Kálmán Németh, teraz už profesor, spojil princíp elektrodialýzy s princípom elektrofiltrácie a použil veľmi jemné filtre. Vznikla metóda elektroultrafiltrácie a používala sa pri výžive rastlín. Pomocou nej napríklad Rakúsko dosiahlo postavenie na špičke svetových úrod cukrovej repy. S touto metódou som sa zoznámil a jeden takýto prístroj som kúpil a doviezol na Slovensko. Pred dvomi rokmi sme s Ing. Jurášom uvažovali, ako tento prístroj využiť iným spôsobom. Na západe vtedy letela ako hit "živá" a "mŕtva" voda. Tieto názvy evokujú predstavy z rozprávok, preto sa tomu v mnohých prípadoch neverí. Hovoríme tomu "voda fyzikálnym spôsobom spracovaná". Podstata toho, čo my robíme, je, že odstránime ióny. Ak sa do prístroja dajú dve membrány, na jednej strane - pri anóde - sa sústredia záporne nabité častice - dusičnany, chloridy a fosforečnany, na druhej strane sa separujú ióny sodíka, draslíka a vápnika a vytečie deionizovaná voda. Tá sa nedá piť. Preto sme zariadenie zjednodušili a používame len jednu membránu. Tým sa voda rozdelí na dve časti - jednu bez nitrátov, ale aj ťažkých kovov, druhú s vysokou koncentráciou týchto častí."

SkryťVypnúť reklamu

# Spomenuli ste aj ťažké kovy. Teda použitie je mnohostranné?

"Zariadenie sa dá použiť na čistenie vody od rôznych znečistení, dokonca aj od baktérií. Pri určitých parametroch elektrického prúdu a prietoku vody sa teda voda aj dezinfikuje. Vie sa, že takto pripravená voda má aj liečebné účinky. Vyskúšali sme to prakticky - jedna naša kolegyňa mala problémy s akné, používala rôzne lieky a pleťové prípravky. Dozvedela sa, že na Západe existuje tzv. živá a mŕtva voda, a že my vlastne niečo také máme, skúsila sa umývať vodou, ktorú sme vyrábali. Dnes problémy nemá. Vieme, že podporuje hojenie rán, popálenín a podobne, lieči herpesy, dokonca aj hemoroidy. Problém je v tom, že nevieme, čo sa vlastne vo vode deje a na základe čoho takto pôsobí. Preto ani lekári nevedia, či a ako možno túto vodu používať a obávajú sa to odporúčať. Bol by potrebný seriózny výskum."

SkryťVypnúť reklamu

# Teda zariadenia by bolo vhodné pre nemocnice a dojčenské ústavy...

"Samozrejme, to sme mali na mysli, keď sme zariadenie stavali, i keď naším hlavným cieľom bolo vyrobiť úpravňu vody pre domácnosti, ktoré majú vlastný zdroj vody. Podobné zariadenia sa na Západe predávajú, dovážajú sa z Japonska v dvoch typoch. Podľa prospektov vodu dezinfikujú a ozdravujú, pretože vo vode vzniká v malom množstve peroxid vodíka. Okrem toho sa vyrábajú väčšie zariadenia pre kaviarne, reštaurácie a podobne. Sú presné návody, ako sa má ktorý typ vody používať. Predpokladám, že po overení a atestoch napríklad od Výskumného ústavu výživy ľudu, ktorý by tieto výsledky potvrdil, by o výrobu podobných zariadení bol záujem aj u nás. A dal by sa postaviť aj jeden - dva veľké prístroje, ktoré by vyrábali tzv. "živú" a "mŕtvu" vodu pre komerčné účely. Táto voda sa dováža k nám pod názvom Lumo, vyrábajú ju v Čechách. Liter stojí 15 alebo 18 korún, podľa typu. Podľa mojich prepočtov výroba jedného litra takejto vody zvýši cenu pitnej vody o 5 - 6 halierov."

SkryťVypnúť reklamu

# Teda náklady by boli veľmi nízke...

"Podľa mňa by sa prostriedky mohli nájsť. Napríklad použitie v kozmetike by bolo mnohostranné, keby sa potvrdili výsledky, ktoré má ľudové liečiteľstvo. Voda má totiž antiseptické účinky. Opäť je to otázka získania atestu od renomovaného ústavu. "

# Spomenuli ste, že voda dostáva antiseptické vlastnosti. Dala by sa teda používať v potravinárskom priemysle.

"Vyskúšali sme túto metódu na malinovkách. Použili sme túto vodu a dali sme do nej sirup. Voda nekvasila celé mesiace. Podmienka bola, že sme museli aj pri výrobe sirupu použiť túto vodu. Bolo by to nepochybne účinné, zefektívnilo by to výrobu, neboli by potrebné chemické konzervačné prostriedky. Opäť však narážame na nedostatok finančných prostriedkov na výskum. Nie je možné odporúčať niečo, o čom nevieme, aké má možné vedľajšie účinky, ak ich má. Napríklad vieme, že pri používaní vo výžive rastlín má ionizovaná voda stimulačné účinky. Ale zrýchlený rast môže byť aj bujnením. A výskum peniaze nemá."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 598
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 301
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 017
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 394
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 772
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 091
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 864
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 335
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu