V prvom rade ide o porušenie článku 113 Ústavy SR, keďže vláda nedodrží lehotu 30 dní. To je jednoducho fakt a akékoľvek politické pokusy vlády o iný výklad uvedeného článku sú iba rituálnymi tancami okolo znenia ústavy. Navyše vláda týmito pokusmi dáva veľmi lacný argument nevládnym stranám, ktoré môžu nepodporiť jej program iba z tohto dôvodu - ako to už naznačil podpredseda KDH I. Šimko. Keďže pôjde o flagrantné porušenie ústavy, je to dôvod principiálny. Zároveň sa vynára oprávnená otázka, na akom základe sa vytvorila parlamentná i vládna koalícia, ak nie na základe kompatibility programov koaličných subjektov.
Program vláda konzultovala so zástupcami zamestnávateľov aj odborárov. Podľa prezidenta KOZ SR budú v programovom vyhlásení iba tie záležitosti, v ktorých našli vláda aj odbory spoločné riešenie. Sľúbeným zastúpením odborov napr. v legislatívnom procese alebo v komisiách pre schvaľovanie koncepcie privatizácie podnikov sa vláde podarilo vmanipulovať odbory do úlohy, ktorá im nepatrí. Inými slovami - nebudú mať čas sa starať o záujmy svojich členov.
Vláda našla spoločnú reč aj so zamestnávateľmi, združenými v Asociácii zamestnávateľských zväzov. Odmietnutie kupónovej privatizácie a dôraz na formu zamestnávateľských akcií je pre Asociáciu výhodný - privatizovať totiž budú najmä jej členovia, teda aj štátne manažmenty.
Programové vyhlásenie charakterizuje podpredseda vlády S. Kozlík ako bezprecedentné. "Je to niečo úplne nové, s čím prichádzame azda ako prví v rámci postsocialistických krajín", povedal Kozlík, a preto opäť pripomeňme, že ak vo svete nespočetnekrát odskúšaných ekonomických programov možno nájsť niečo nové, existuje iba minimálna možnosť, že to nájdu práve ľudia z postsocialistickej krajiny s implantovaným komunistickým
myslením. Výsledky rozhodne nezaručí teoretický rétorický ekvilibrizmus súčasnej vládnej moci. Podľa doterajších vyjadrení vládnych činiteľov však vskutku možno očakávať úplne nový a priam excelentný príklad privatizácie, ktorý jednoducho má šancu vstúpiť aj do učebníc - výsledkom privatizácie na Slovensku bude ponechanie rozhodovacích privilégií nie súkromným spoločnostiam, ale štátnej kuratele. Majoritná účasť štátu (FNM) v akciových spoločnostiach, privatizovaných kupónovou metódou, totiž neznamená nič iné.
Programové vyhlásenie vlády je na obdobie štyroch rokov, a aj preto obyvatelia Slovenska majú právo o ňom vedieť čo najviac. Bolo by vhodné, keby im televízia aj rozhlas priamym a neskráteným prenosom informovanosť zabezpečili.