" Ak hovoríme o problematike eutanázie, nevyhnutnosť vyplýva z viacerých foriem eutanázie. Ak pri priamej aktívnej eutanázii lekár, či akákoľvek iná osoba vpichne nevyliečiteľne chorému, síce zo súcitu, ale bez jeho želania jed, takéto konanie by u nás súd kvalifikoval ako vraždu, pričom by mohol znížiť výšku trestu. V Holandsku za určitých okolností takéto konanie nie je postihnuteľné."
# Je situácia odlišná, ak o usmrtenie požiada pacient?
"Podľa nášho práva by sa takýto čin opäť kvalifikoval ako vražda podľa paragrafu 219 Trestného zákona, s možnosťou znížiť výšku trestu, pretože žiadosť pacienta zohráva dôležitú úlohu pri kvalifikovaní takéhoto trestného činu. Zrejme aj tí najzarytejší odporcovia eutanázie chápu rozdiel medzi beštiálnou, vopred premyslenou vraždou a usmrtením na želanie. Vo väčšine európskych trestných zákonov existuje privilegovaný trestný čin usmrtenie na želanie s výrazne nižšou trestnou sadzbou. Dokonca v určitých prípadoch prichádza do úvahy len podmienečné odsúdenie. Výška trestu býva často iba symbolická."
# A čo ak lekár, príbuzný, alebo ktokoľvek ďalší prinesú smrteľne chorému pacientovi na jeho žiadosť väčšie množstvo liekov a pacient si sám privodí smrť?
"Právo pamätá aj na takúto situáciu. V Európe len ojedinele pomoc či účasť na samovražde nie sú trestnými činmi (vo Švédsku a Nemecku). Náš trestný zákon rozoznáva dva prípady účasti na samovražde - ak páchateľ iného pohne k samovražde alebo inému k nej pomôže."
# Chorobou vysilený organizmus ťažšie znáša zvýšené dávky liekov, ktoré utišujú bolesti - často aj toto urýchľuje smrť. Hrozí aj v takomto prípade trestný postih pre lekára?
"Takéto prípady sú v medicínskej praxi časté bez toho, aby lekárovi hrozil trestný postih. Akceptuje sa situácia, že lekár podáva zvýšené množstvo tíšiacich prostriedkov aj za cenu urýchlenia smrti. Neadekvátne zvýšenie dávok by sa však už mohlo chápať ako aktívna eutanázia s trestnoprávnym postihom."
# V zahraničí sú dosť výrazné snahy a pokusy legalizovať eutanáziu. Ako dopadli doterajšie snahy u nás?
"Návrh zákona z roku 1926 umožňoval pri eutanázii mimoriadne zmiernenie trestu a dokonca upustenie od potrestania. Podľa neskoršieho návrhu z roku 1937 malo byť usmrtenie na žiadosť posudzované len ako prečin. Tieto návrhy zákonov neschválili. V marci 1992 vláda SR schválila návrh zákona o ochrane ľudského života pri poskytovaní zdravotníckej starostlivosti. Jeho súčasťou bolo aj ustanovenie o eutanázii. Tento návrh vyšiel z dielne KDH, ktorý však razil tendencie úplne opačné ako ostatný civilizovaný svet a navrhoval eutanáziu zakázať. Navyše sa diskutovalo len o časti zákona, v ktorej sa riešila problematika interrupcií a eutanázia sa veľmi nekorektne obchádzala. Tento návrh nebol schválený."
Autor: uj