. Ako sa uvádza v oficiálnom stanovisku, táto základná pracovno-právna norma bola očakávaná jeho členmi najmä preto, že jeho obsahom mali byť zásadné zmeny v transparentnosti vzťahov medzi zamestnancami, odbormi a zamestnávateľmi.
Podľa stanoviska však zákon tieto očakávania v mnohých ustanoveniach nenaplnil. Za hlavný problém považujú členovia ZRRĽZ rigoróznosť zákona aj v takých oblastiach, ktoré by z dôvodu rôznorodosti a špecifík zamestnávateľov mohli byť riešené v rámci kolektívneho vyjednávania. Nedostatkom zákona je takisto nejednoznačnosť takých ustanovení, kde by sa takýto prístup cenil v dôvodu vyžadovania dôslednosti pri napĺňaní tohto zákona.
„Rozdielnosť kompetencií odborových organizácií na zamestnaneckých rád spôsobuje už v samej podstate diskrimináciu tých zamestnávateľov, kde odborová organizácia nepôsobí. Rovnako rozsah právomocí odborových organizácií spôsobuje v niektorých prípadoch až neschopnosť zamestnávateľa zodpovedať za riadenie organizácie, keďže jeho kompetencie sú značne oklieštené práve vstupovaním odborovo do rozhodovacích procesov a procesov riadenia vôbec.
“ Združenie takisto tvrdí, že časť ustanovení Zákonníka práce je v priamom rozpore s inými ustanoveniami zákonov alebo chýbajú prijaté nadväzujú právne normy. Aj preto sa ZRRĽZ rozhodlo ponúknuť svoje odborné kapacity pri jeho novelizácii.