), M. Ftáčnik (zahraničné styky), V. Sopko (komunálna a regionálna politika) a J. Horvátha zvolili za výkonného podpredsedu.
Predseda SDĽ P. Weiss v sobotňajšom vystúpení zhodnotil činnosť SDĽ v čase od 2. zjazdu s dôrazom na udalosti od 11. marca 1994, keď bola vyslovená nedôvera vláde V. Mečiara a SDĽ vstúpila do vládnej koalície. Podľa P. Weissa SDĽ chcela týmto krokom "založiť novú politickú tradíciu prirodzeného spoločenského vývoja a zastaviť tradíciu spoločenských ruptúr, súdov, vyšetrovacích komisií a rehabilitácií". Keďže sa však SDĽ "úzkostlivo pridržiavala politickej kultúry", neuspela vo voľbách. P. Weiss sa sústredil na vnútorný spor SDĽ o vzťah k HZDS a KDH, ktorý viedol k úbytku voličských hlasov a je "vytrvalým zdrojom napätia" v strane. Zdôraznil, že pre neho je "otázka vzťahu k demokracii a ústavnosti otázkou zmyslu transformácie bývalej KSS a vzniku SDĽ".
(Pokračovanie na 2. strane)
Preto považuje za nemiestne v otázkach demokracie robiť oportunistické kompromisy v mene krátkodobého získania či už naozajstných alebo zdanlivých politických výhod. "Varujem všetkých, ktorí by za mastný hrniec chceli predať dobrú povesť SDĽ, ktorí by si za cenu ústupkov od zásad ústavnosti a demokracie chceli kúpiť politickú kariéru alebo podiel na privatizácii," povedal. V kontexte zahranično-politickej orientácie Slovenska
P. Weiss podporil vstup SR do NATO a EÚ, pričom poznamenal, že do vyspelej Európy sa nemôžeme integrovať ekonomicky a ignorovať politicko-bezpečnostnú stránku, ktorou nemôže byť "akési rojčenie o neutralite, ani o neutralite s prívlastkom pozitívna".
P. KANIS:
SPOR O TAKTIKU STRANY
"Museli sme vymeniť svet vo vlastnej hlave," konštatoval prvý podpredseda P. Kanis na margo novembrových zmien v roku 1989. Podľa jeho slov problém marca 1994 nebol v SDĽ sporom o hodnoty, ale sporom o taktiku strany. V tejto súvisloti upozornil, že "predstavenstvo SDĽ prekročilo svoje kompetencie" a vedenie strany rozhodlo o svojom postupe bez konzultácií s členskou základňou. Poznamenal, že "dnes nejde o zmenu línie SDĽ, ale o životnú otázku zmeny štýlu práce".
PRAVÁ TVÁR HZDS PODĽA B. SCHMÖGNEROVEJ
B. Schmögnerová upozornila, že SDĽ opäť stojí na križovatke a ide o to, či si zachová identitu demokratickej ľavicovej strany a či ponúkne slovenskej spoločnosti inú alternatívu ako "pravicové" KDH a DU na jednej strane a populistická vládna koalícia na strane druhej. Ak sa to SDĽ nepodarí, upadne slovenská spoločnosť do rezignácie, dodala B. Schmögnerová. Podľa nej je Slovensko dnes ohrozované tým, že nedokázalo odhadnúť pravú tvár HZDS a to, že reprezentuje záujmy slovenského veľkokapitálu, ktorého je dnes rukojemníkom.
MAGVAŠI
VERZUS SCHMÖGNEROVÁ
P. Magvaši priznal svoju spoluzodpovednosť za volebnú prehru SDĽ a sústredil sa na spor "makroekonómov" a "pragmatikov" v SDĽ. Príklon k makroeonomickým názorom označil za príklon k liberalizmu, čo sa podľa neho prejavilo aj v strate vzťahu k odborom na všetkých úrovniach. P. Magvaši konštatoval, že politika by nemala byť záležitosťou makroekonómov. Zároveň odmietol názory "že ak zvíťazí P. Weiss s B. Schmögnerovou, bude SDĽ demokratickou stranou do Európy. Ak však zvíťazia pragmatici Ľ. Fogaš a P. Magvaši, tak ide do pažeráka HZDS, smeruje k totalite, ide len o kreslá, pocty a spojenie s veľkokapitálom". Vyjadril presvedčenie, že stranu majú riadiť tí, čo vedia riadiť a nielen krasorečniť.
VOĽBA VEDENIA SDĽ
Za predsedu SDĽ navrhovali delegáti šesť kandidátov, z ktorých s kandidatúrou súhlasili traja - Ľ. Fogaš, M. Ftáčnik a P. Weiss. Krátko po polnoci sa v tajnom hlasovaní predsedom SDĽ opäť stal P. Weiss. Hlasovalo zaň 131 z 243 delegátov zjazdu, Ľ. Fogaša uprednostnilo 82 delegátov a 30 delegáti dali svoj hlas M. Ftáčnikovi. Prvý deň rokovania sa skončil zvolením troch podpredsedov. V nedeľu zjazd pokračoval voľbami dvoch podpredsedov a diskusiou o programe strany v ďalšom období.
PRÍPRAVA TIEŇOVÉHO
KABINETU
V nedeľu zjazd pokračoval voľbami dvoch podpredsedov a diskusiou o programe strany. Delegáti schválili zmeny v organizačnom poriadku strany a úpravu programového dokumentu "O čo sa usiluje SDĽ". Výkonnému výboru zjazd uložil pripraviť model efektívneho fungovania strany, posilniť princíp kolektívnej prípravy a osobnej zodpovednosti pri realizácii politiky strany. Republikovej rade zjazd odporučil rozhodnúť o vytvorení tieňového kabinetu a v rámci neho pripraviť ľavicový program transformácie SR.
NUTNOSŤ OBMEDZOVAŤ ZÁSAHY ŠTÁTU
Na tlačovke s novým vedením strany P. Weiss zdôraznil zachovanie kontinuity s predchádzajúcou základnou programovou orientáciou SDĽ a úsilím o vstup do Socialistickej internacionály. Podľa neho by strana mala dosiahnuť rovnováhu parlamentnej a regionálnej politiky. Na regionálnej úrovni pritom nevylúčil ani spojenia s HZDS.
B. Schmögnerová odmietla tvrdenia o jej príklone k liberalizmu a zdôraznila, že v čase transformácie spoločnosti je nutné aj obmedzovanie zásahov štátu, čím sa SDĽ odlišuje od západoeurópskych ľavicových strán.
REZOLÚCIA SDĽ
O HROZBÁCH DEMOKRACII
Zjazd SDĽ v nedeľu prijal rezolúciu, v ktorej sa o. i. uvádza, že SDĽ nemôže mlčať, keď okrem narastajúceho sociálneho úpadku sú ohrozené demokratické vymoženosti slovenskej spoločnosti. SDĽ neraz upozorňovala, že zväčšujúca sa sociálna diferenciácia a zhoršovanie životnej úrovne veľkej časti občanov predstavuje hrozbu demokracii, hrozia sociálne konflikty, ktoré môžu zvádzať k režimu tvrdej ruky. Zo súčasného spôsobu uplatňovania moci vyplýva podľa delegátov aj priame ohrozenie demokracie. Za prejav arogancie súčasnej moci pokladá SDĽ väčšinové obsadenie postov v NR SR výlučne zástupcami vládnej koalície, obsadenie elektronických médií vládnymi stranami, pokusy o získanie ústavnej väčšiny zo zámerom zmeniť ústavný režim, ako aj pokusy presadiť nový volebný zákon či paralyzovať činnosť samosprávnych orgánov na komunálnej úrovni. Princíp právneho štátu považuje za jeden z rozhodujúcich prvkov demokracie, uvádza sa v rezolúcii.
(Pozri SDĽ bude svojich ľudí... na 1. strane, Slovenskí politici o zjazde... na tejto strane, Očakávania od nového... na 3. strane, Lastovičky bez krídel a Signály o trieštení... na 4. strane)
Autor: SME - jo