# Aké sú alternatívy riešenia využitia vôd z horného povodia Torysy ako zdroja pitnej vody?
"Alternatíva výstavby vodárenskej nádrže Tichý Potok je vlastne pokračovaním 1. stavby, ukončenej v r. 1982, pre ktorú bolo vypracované zadanie stavby, a v tomto období je rozpracované enviromentálne hodnotenie alternatív zabezpečenia pitnej vody pre Prešov a Košice ako podklad pre vyjadrenie vodohospodárskeho orgánu na zadanie stavby. Plne chápem protesty obyvateľov dotknutých obcí na toto riešenie, veď sa bezprostredne dotýka ich vlastníckych práv. Pre úplnosť však treba uviesť, že ani v prípade realizácie vodárenskej nádrže nebudú obce zaplavené - prvá obec je od konca vzdutia uvažovanej nádrže vzdialená 8 km a navrhovaná likvidácia 140 domov, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti tokov, vychádzala z požiadavky minimalizovať možné zdroje znečistenia, čo však možno docieliť aj realizáciou takých technických opatrení, ktoré by minimalizovali zásah do vlastníckych práv občanov. Po roku 2000 bude potrebné pripraviť a realizovať pre východoslovenský región zdroje pitnej vody s kapacitou 150 až 2500 litrov za sekundu. Vzhľadom na obmedzené možnosti zdrojov podzemných vôd Tichý Potok ako zdroj s kapacitou 600 litrov za sekundu a s výhodnou polohou nie je vôbec možné opustiť. K alternatíve využitia povodia hornej Torysy na vodárenské účely bez výstavby nádrže sa zodpovedne vyjadrím len veľmi ťažko. Nebola nám totiž predložená na posúdenie a predpokladám, že podrobnejšie zhodnotenie bude uskutočnené v rámci environmentálneho posúdenia."
# Občania zainteresovaných obcí, ale i zástupcovia mimovládnych ochranárskych organizácií argumentujú tým, že treba akcentovať nutnosť šetrenia pitnou vodou, čo by eliminovalo potrebu výstavby finančne náročných veľkých vodných nádrží, tobôž ak aj pri investičnej výstavbe treba zdôrazňovať úspornosť vo vynakladaní finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu...
"Otázku znižovania strát a spotreby pitnej vody považujem zo všetkých otázok, ktoré s riešením zásobovania pitnou vodou súvisia, za prvoradú. Týka sa nielen všetkých obyvateľov, ale i hospodárskych subjektov, a možno ich ovplyvniť ako osvetou, tak i cenou vody. Aj keď sa program znižovania strát u prevádzkovateľov verejného vodovodu uplatňuje už dlhší čas, straty v potrubnej sieti sa pohybujú od 15 do 33 percent a ich znižovanie bude zložitým a dlhodobým procesom s vysokými nárokmi na financie."
# Občania obcí, ktoré sú blízko Tichého Potoka, tvrdia, že po tejto vodárenskej nádrži prídu na rad ďalšie, napr. Pečovská Nová Ves, resp. Ľutina. Je to pravda?
"V súčasnosti sa príprava ďalších vodárenských nádrží zabezpečuje. V rámci doplňovania smerného vodohospodárskeho plánu sa doplňujú podklady pre uvažované vodárenské nádrže v ďalšom výhľade, a to v lokalitách Lukov, Garajky, Šopy, Jakubianka, Adidovce a Rejdová. Prídu však na rad až po využití všetkých dostupných zdrojov podzemných vôd, keby sa ukázalo, že ani zníženie strát, ani zníženie spotreby vody nebude stačiť na krytie bilancie vyrovnanej zdrojom a spotrebe vody."