Ujo Kolej je vidiečan. Antickú mytológiu neštudoval. Ibaže od istého času si začína myslieť, že asi aj v súčasnosti existujú, tak ako kedysi v čase antiky, bohyne, ktoré majú v náplni práce záležitosti odplaty. Ako rozprával na zapršanej repašskej ulici, roky si na živobytie a aj na nový rodinný dom zarábal v podniku Váhostav. Chodieval z Repáš na týždňovky - na stavbu novej priehrady Ružín neďaleko Košíc. Tak ako iné vodné diela na Slovensku, aj Ružín spôsobil, že svoje domovy museli opustiť mnohí vidiečania. Aj obyvatelia obce Košické Hámre, ktorá navždy zmizla z máp. A teraz sa ujo Kolej bojí, že sa to stane aj v Nižných Repašoch a v ďalších dedinách v Levočských vrchoch. Pretože v povodí hornej Torysy sa má budovať vodárenská nádrž Tichý Potok.
Ujo Kolej si svoj miliónový dom postavil na brehu priezračnej horskej riečky, v nádeji, že v ňom budú bývať i ďalšie generácie, pozorne vyberal to najkrajšie miesto. Lenže teraz hrozí, že o dom príde. A je rozhodnutý brániť sa - zo všetkých síl. "Do stavby domu sme dali všetky úspory. Za peniaze, ktoré binderovci sľubujú, dnes nikto dom nepostaví, a ja v mojich rokoch už ani nevládzem. Teraz už viem, ako bolo chlapom, ktorí prišli o domy, keď sme stavali priehradu Ružín," povedal trpko.
Aj Michal Demo z Oľšavice patrí k staršej generácii obyvateľov v piatich plánovanou výstavbou vodárenskej nádrže Tichý Potok ohrozených obciach. Býval v dedine predsedom národného výboru a vie, že na sľuby pánov, ktorí problémy dedinčanov poznajú iba od mestského stola, sa nedá spoľahnúť. "Vodu z Torysy odoberá Prešov už dávno a už vtedy nám kadečo sľubovali. Lenže žumpu som musel financovať z dôchodku. Aj teraz sľubujú peniaze ako náhradu. Lenže čo dnes s peniazmi, ktoré stále strácajú hodnotu? Aj s hospodárením a chovom domácich zvierat by bol problém a dedina by mala problémy s tým, ako v dnešnej drahote žiť," premýšľal Michal Demo. Starostom Oľšavice je Mikuláš Demočko, rozhľadený a energický muž stredných rokov." Ľudia u nás poznajú tak projekt na výstavbu veľkej nádrže, ktorý presadzuje š. p. Vodohospodárska výstavba, ako aj alternatívny, ktorý vzbudzuje nádej, že by bolo možné zachovať existenciu našich dedín. Chápem, že obyvatelia Košíc a Prešova nám môžu náš odpor voči stavbe vodárenskej nádrže zazlievať - ale prečo sa ešte nenaučili šetriť vodou? Mám v Košiciach príbuzných, a keď sú u nás v Oľšavici na návšteve, žasnem, ako vodou plytvajú - napr. pri holení, keď mne stačí množstvo vody v hrnčeku. Jasné, že pri takom plytvaní bude treba nové zdroje - a bude treba zničiť ďalšie dediny - preto chceme s občanmi veľkých miest vstúpiť do dialógu," povedal starosta Oľšavice Mikuláš Demočko.
Obyvatelia tejto i ďalších dedín si pozorne všímajú, čo sa v ich okolí v súvislosti s prípravou výstavby vodárenskej nádrže deje. Rátajú autá s betónovými domiešavačmi smerujúce k miestu, kde má vyrásť 65 metrov vysoká hrádza. Táto perspektíva desí najmä občanov obce Tichý Potok, pretože zaregistrovali správy o tom, že niektorí geológovia označujú rozhodujúci svah v teréne za taký, ktorý má tendencie k zosuvom.
"V minulosti to bolo jednoduché. Prišlo nariadenie a všetci sa museli za smiešnu náhradu vysťahovať. Dnes sú iné časy, aspoň dúfam - občan má a musí mať právo na podiel na rozhodovaní o svojom osude," povedal ďalší občan Oľšavice Ján Demo a upozornil na obsah informačných skriniek pri obecnom úrade. Dominuje tematika, ako pristupovať k riešeniu výstavby Tichého Potoka, ako ju navrhujú autori alternatívy. Ak si aj takto získali podporu občanov, je to ich výhra.