BRATISLAVA (SME - bog, rk) - "Čo ma oprávňuje k viere, že spolupráca prezident - vláda - parlament bude pokračovať? Moja viera je založená na tom, že v takej otvorenej a demokratickej spoločnosti, ako je Slovensko, ktoré sa usiluje o kontakty so svetom, sa vníma všetko pozorne. Ak sa aj objavia nejaké pokusy o deformáciu demokratických princípov, nemôžu mať dlhé trvanie. Spoločnosť by sa musela uzatvoriť sama do seba, aby sa mohla brániť vplyvu všetkého, čo súvisí s modernou demokratickou krajinou. Ale my sa otvárame a vytvárame predpoklady pre prispôsobovanie sa všeobecne uznávaným princípom demokracie," povedal včera na stretnutí s novinármi pri príležitosti druhého výročia svojej inaugurácie prezident SR Michal Kováč.
Ako zdôraznil, pri výkone svojej funkcie si na základe vymedzenia kompetencií v ústave zvolil aktívny prístup na princípe nadstraníckosti. Za dva roky sa stretol s 33 hlavami štátov, 17 premiérmi a 17 predsedami parlamentu a v súčinnosti s politikou slovenských vlád a parlamentu sa usiloval o rozptýlenie pochybností o smerovaní samostatnej SR. Dodal, že v názore na jej smerovanie do európskych hospodárskych, politických a bezpečnostných štruktúr mal a má zhodný názor s vládou i NR SR. To však podľa neho nevylučuje záujem SR o dobré vzťahy s Ruskou federáciou či Ukrajinou. Uviedol, že 8. marca sa v Českej republike stretne s prezidentom V. Havlom.
(Pokračovanie na 2. strane)
"Urobil som dosť, skoro všetko pre to, aby spolupráca s vládou, premiérom i predsedom NR SR bola prospešná pre všetkých občanov i dobré meno Slovenska v zahraničí a budem v tom naďalej pokračovať," uviedol M. Kováč a dodal, že má niekedy pocit, že sa na kroky prezidenta nereaguje dostatočne adekvátne v duchu ústretovosti. "Domnievam sa, že ani okolo Slovenskej informačnej služby (SIS) netreba situáciu dramatizovať. Aj v iných krajinách, keď sa mení vláda a nemá dôveru k vedeniu SIS-ky, usiluje sa o zmeny. Nemal som dojem, že by sa riaditeľ SIS správal tak, že by mu bolo možné vyčítať nejakú straníckosť," uviedol na margo odstúpenia vedenia SIS. V súvislosti s návrhom štátneho rozpočtu SR na rok 1995 a rozpočtom pre Kanceláriu prezidenta SR (KP SR) vyhlásil, že pripravované drastické opatrenia sú v rozpore s činnosťou KP SR a budú mať dopad na jeho aktivity. "Je mi ťažko pochopiť, ako a v čom je motivované úsilie ochromiť prezidenta a KP SR," uviedol a dodal, že bez odborného aparátu, ktorý mu pripravuje podklady pri rozhodovaní, by nebol schopný vyvíjať činnosť tak, ako mu to vymedzuje ústava.
Autor: SME - bog