úroveň dodržiavania rozpočtovej a finančnej disciplíny na všetkých stupňoch riadenia, predovšetkým na ministerstvách. Kontroly zistili nedostatky v poskytovaní odmien za rok 1993 ministrami práce, zdravotníctva, školstva, kultúry, životného prostredia, dopravy a pôdohospodárstva zo mzdových prostriedkov ministerstiev v sume 711 tis. Sk.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré v roku 1993 viedla O. Keltošová, nad rámec platných predpisov vyplatilo mzdové prostriedky vo výške 507 tis. Sk. Okrem toho v rozpore s uznesením vlády o úsporných opatreniach nakúpilo v 11 podriadených organizáciách tovar za takmer 3 mil. Sk. Ministerstvo zdravotníctva, ktoré do 24. 11. 1993 viedol V. Soboňa, realizovalo projekt zahraničného kapitálového úveru na nákup zdravotníckej techniky v sume 1,48 mld. Sk a podobne obstaralo aj ďalšiu zdravotnícku techniku za vyše 71 mil. Sk.
(Pokračovanie na 2. strane)
V tejto súvislosti NKÚ odstúpil protokol generálnej prokuratúre, aby preskúmala trestno-právnu zodpovednosť.
Ministerstvo školstva a vedy v roku 1993 - postupne pod vedením M. Kučeru, R. Kováča (od 22. 6. do 10. 11. 1993) a J. Pašku (od 10. 11. 1993) - neoprávnene čerpalo sumu 2,8 mil. Sk na odstupné 61 uvoľneným pracovníkom ministerstva bez preukázateľne vykonaných organizačných zmien alebo racionalizovaných opatrení. Takisto nedodržalo predpisy pri nákupe dvoch motorových vozidiel za 3,6 mil. Sk. V Dome zahraničných stykov ministerstvo neoprávnene financovalo rekonštrukciu obytného domu za vyše 10 mil. Sk. Aj v tomto prípade NKÚ vec postúpil generálnej prokuratúre.
Ministerstvo kultúry pod vedením D. Slobodníka neoprávnene použilo rozpočtové prostriedky na nákup troch motorových vozidiel za takmer 3 mil. Sk. Správa NKÚ ďalej hovorí, že efektívne a hospodárne nečerpalo rozpočtové prostriedky v sume 507 tis. Sk na úpravu pracoviska štátneho tajomníka ministerstva. Špecifickým nástrojom v rozpočtovom hospodárení aparátu ministerstva kultúry bola podľa NKÚ tzv. voľná úvaha ministra, ktorý napriek udelenej výnimke ministra financií zvýšil pôvodnú sumu rozpočtových prostriedkov ministerstva 16 mil. Sk v rozpore s určenými podmienkami o takmer 26 mil. Sk.
V čase, keď ministerstvu financií "šéfoval" J. Tóth, ministerstvo porušilo predpisy pri nákupe počítačovej techniky v sume 273 tis. Sk, kopírovacích strojov v sume 641 tis. Sk a pri rekonštrukcii budovy v sume 838 tis. Sk. Ministerstvo nepostupovalo v súlade s predpismi ani pri tlači daňových tlačív v sume 1,150 mil. Sk a pri tlači kolkových známok v sume 798 tis. Sk. Za pôsobenia J. Zlochu v roku 1993 boli o.i. pracovníkom ministerstva životného prostredia neoprávnene priznané odmeny vo výške 1,77 mil. Sk.
Na ministerstve dopravy, spojov a verejných prác pod vedením R. Hofbauera kontrola zistila viacero porušení predpisov. Napríklad neoprávnené úhrady faktúr v sume 3,389 mil. Sk, vyplatenie odmien pracovníkom ministerstva v marci 1994 v sume 100 tis. Sk, či porušenie nariadenia vlády pri nákupe automobilov v sume 3,4 mil. Sk. Ministerstvo rovnako porušilo predpisy pri obstarávaní tovaru v celkovej sume 4,649 mil. Sk. Za pôsobenia P. Bacu na ministerstve pôdohospodárstva v roku 1993 boli neoprávnene vyplatené odmeny v sume 330 tis. Sk, ako aj odstupné vo výške 60 tis. Sk.
Kontrola NKÚ v kapitolách Všeobecná pokladničná správa a Štátny dlh SR o.i. zistila nedostatky pri poskytnutí prostriedkov na úhradu majetkovej ujmy pre Slovenskú sporiteľňu a Investičnú a rozvojovú banku v celkovej výške 1,6 mld. Sk, ktoré nemali oporu v platnej právnej úprave.
Na základe rozličných podnetov NKÚ v prvom polroku 1994 vykonal kontrolu napríklad v Matici slovenskej v Martine - preukázalo sa neoprávnené použitie prostriedkov štátneho rozpočtu vo výške 14,48 mil. Sk.
NKÚ zistil, že ani v roku 1994 pri hospodárení s účelovými prostriedkami štátneho rozpočtu neboli dodržiavané rozpočtové pravidlá a porušovala sa rozpočtová disciplína. Vlani sa nehospodárne použili rozpočtové prostriedky v celkovej sume 268 miliónov korún. K niektorým konkrétnym zisteniam NKÚ sa vrátime v najbližších dňoch.
Autor: SME - bok