čiže emitovala. Táto spoločnosť sa nazýva emitentom akcie.
Podľa toho, akou formou je definovaný podiel na vlastníctve akciovej spoločnosti, rozdeľujeme akcie na dva druhy: podielové akcie a akcie znejúce na pevnú sumu.
Podielové akcie predstavujú určitý podiel na vlastnom majetku podniku (napríklad jedna stotina).
Akcie znejúce na pevnú sumu, tzv. nominálnu hodnotu sa využívajú oveľa častejšie ako akcie podielové. U nás sa štandardne používa ako nominálna hodnota akcií 1 000 Sk. Veľa ľudí si pod pojmom nominálna hodnota predstavuje cenu akcie. Skutočná cena, čiže kurzová hodnota sa však určuje na trhu cenných papierov. V skutočnosti to znamená, že cena akcie je taká, koľko je za ňu ochotný niekto zaplatiť.
Podľa spôsobu označenia vlastníka rozoznávame akcie znejúce na meno alebo na majiteľa. Akcie znejúce na majiteľa sú voľne obchodovateľné a o ich prevode netreba upovedomiť ich emitenta. V prípade akcií znejúcich na meno je majiteľ zapísaný v knihe akcionárov spoločnosti a ich prevoditeľnosť, čiže predaj alebo darovanie sa dá v stanovách spoločnosti obmedziť. Príkladom obmedzenej prevoditeľnosti je možnosť predávať alebo darovať akcie iba so súhlasom predstavenstva. Takto obmedzenú prevoditeľnosť mali aj akcie smutne presláveného investičného fondu PSIPS.
Podľa rozsahu práv, na ktoré akcie oprávňujú svojho majiteľa, rozlišujeme akcie kmeňové a prioritné.
S kmeňovými akciami sú spojené všetky základné práva. Najdôležitejším je právo podieľať sa na riadení akciovej spoločnosti. Toto právo vykonáva akcionár prostredníctvom valných zhromaždení. Valné zhromaždenie akcionárov je najvyšší orgán spoločnosti. Váha hlasu každého akcionára závisí od jeho podielu na majetku spoločnosti. Ďalšími právami, ktoré sú spojené s vlastníctvom kmeňových akcií, sú právo podieľať sa na zisku a na jej likvidačnom zostatku. Podiel na zisku je u nás asi každému známa a každým túžobne očakávaná dividenda. Dividenda je teda podiel, ktorý dostane akcionár zo zisku spoločnosti. Kmeňové akcie nemajú pevne stanovenú sumu, ktorá sa vypláca ich majiteľovi. Výška dividendy a spôsob jej vyplácania podlieha schváleniu valného zhromaždenia spoločnosti.
Ďalším typom sú akcie prioritné. Tie bývajú spojené s prednostným právom na dividendu. Táto prednosť môže byť vyvážená tým, že prioritné akcie nemusia mať právo hlasovať na valnom zhromaždení. V prípade, že sa prioritná akcia nevyplatí, nadobúda jej majiteľ právo hlasovať na valnom zhromaždení. To však len do času vyplácania prioritných dividend. Tento typ akcií však môže byť vydaný iba v takom množstve, aby súhrn ich menovitých hodnôt neprekročil polovicu základného imania spoločnosti.
V poslednom období sú u nás stále populárnejšie akcie zamestnanecké. Tieto akcie znejú na meno a môžu sa prevádzať iba medzi zamestnancami spoločnosti alebo zamestnancami, ktorí odišli do dôchodku. Pri úmrtí majiteľa zamestnaneckej akcie alebo po ukončení pracovného pomeru sa táto akcia musí vrátiť spoločnosti. Pokiaľ stanovy neurčujú niečo iné, majú majitelia zamestnaneckých akcií rovnaké práva ako ostatní akcionári.
Autor: ĽUBOR KYSELÝ IS CKP SR