# Aký je váš postoj k tomuto problému?
"Trochu nás to znepokojuje a prekáža v normálnej práci. V júni napríklad organizujeme v Nowom Targu Dni slovenskej kultúry, na ktorých sa slovenská strana bude podieľať časťou nákladov. Keďže nie je zaregistrovaná, nemôže si zriadiť ani normálny účet a má ťažkosti s vyberaním členských príspevkov. Muziku však niekto musí zaplatiť, ako sa hovorí u nás, čím nechcem povedať, že spomínané podujatie nebude. Bez registrácie nemožno vstúpiť ani do Rady Európy, do programov Phare, nemožno rokovať s vládami."
# Budete v tejto otázke intervenovať u poľskej vlády?
"Ešte pred otvorením hraničného priechodu Skalité/Zwardoň sme premiérovi Oleksymu odovzdali všetky postuláty, ktoré treba vykonať k normálnemu fungovaniu EUT a prosili sme ho, aby ich na stretnutí s Vladimírom Mečiarom prerokoval. Nestačili sme sa kontaktovať s poľským ministerstvom zahraničia, pretože u nás boli sviatky, ale údajne sa obaja premiéri ešte v krátkom čase zídu, a tak je nádej, že to urobia aj dodatočne."
# Vidieť už v Poľsku efekt z práce euroregiónov?
"Áno, najmä na západnej hranici, kde tamojšie euroregióny prakticky susedia s Európskou úniou. Tieto pohraničné oblasti sa oveľa rýchlejšie rozvíjajú. Sú na tom lepšie i preto, že majú prístup k európskym peniazom. Nám na slovenskej i poľskej strane Tatier zostalo iba dedičstvo z minulosti, čo znamená, že budeme musieť byť aktívnejší než oni. Máme však aj jeden druhého. Poľsko-slovenské vzťahy nie sú zaťažené nejakou tragickou minulosťou, a preto by sme im mali venovať tú krajšiu časť budúcnosti. Naše kultúry sú veľmi blízke, máme podobné náboženstvá i jazyk, ktorému rozumieme. A keď si nerozumieme, tak to treba urobiť ako my s podpredsedom EUT Jánom Skupinom. Pohádame sa a vtedy rozumieme všetkému."