Strednú Európu stelesňuje nemecky píšuci pražský židovský melancholik, nie slovenský alebo možno poľský zbojnícky aktivista, čo bohatým bral a chudobným dával, nič nesublimoval, ale svet chápal priamo. Za to ho v mladom veku obesili za rebro. Nový stredoeurópsky časopis prichádza v kafkovskej atmosfére: intelektuálnej, sarkastickej, s úsmeškom a aj jednoducho so smútkom. S osvedčenými menami ako Mircea Dinescu, Slavenka Drakuličová, György Konrad, Jens Reich, síce múdrymi, ale za to už dnes nikoho neobesia za rebro.
Iniciátori tohto projektu sedia v Berlíne, chcú viesť dialóg s čakateľmi na členstvo v Európskej únii. To je chvályhodné, tým viac, ak tieto dialógy, ktoré sú v skutočnosti skôr monológmi, nevychádzajú len v nemčine, ale aj v poľštine, češtine, slovenčine a maďarčine. Cesta do Európy bola témou prvého čísla. Nový štvrťročník vydáva Goetheho inštitút spolu s Inter Nationes. Prvé číslo zhromaždilo stroskotané utópie, zrútené múry väzníc, za ktorými už nikomu nie je ľúto. S odstupom sa tu reflektuje - dvanásti autori sú muži, len dva príspevky napísali ženy - bolestná a trápna minulosť „robotníckych štátov“, z ktorej vyrastá predstava o Európe ako o všetkom tom, čo sa rozprestiera za našimi hranicami.
Chorvátka Slavenka Drakuličová, ktorá v päťdesiatych rokoch v Európe videla bábiku so žmurkajúcimi očami - príliš krásnu na hranie, sliedi vo svojom terajšom švédskom pôsobisku po úlomkoch dôverného balkánskeho sveta a nachádza ich v produktoch, ktoré sa predávajú na trhovisku. A pomocou svojich detských chimér z nich skladá obraz Európy ako po stroskotaní lode. Čech Jiří Kratochvíl západo-východnú komunikáciu odmieta, pripúšťa, že otvorenú hranicu smerom na Západ nikdy neprekročil, a pripúšťa aj to, že on, čo sa vždy pohyboval synchrónne s režimom, teda nepohyboval, je teraz vo svojej nehybnosti už anachronizmom. V tom je vôbec problém tohto rozbiehajúceho sa projektu pamätných mien. Bude sa hýbať, alebo bude len otáčať duchaplne sformulované, ale už raz a navždy uzavreté? IRENA BREŽNÁ, Bazilej
(Autorka je spisovateľka)
Časopis si môžete bezplatne objednať na e-mailovej adrese: kafka@inter-nationes.de. Prvé číslo s ústrednou témou Na ceste do Európy bude k dispozícii v Goetheho inštitúte v Bratislave. Predstaví ho v utorok 20. marca Juraj Alner. Vyšli už nasledujúce dve čísla: Vlasť a Generačné zlomy.