
Judy Garlandová - na snímke z filmu Čarodejník z krajiny Oz - zdolala v ankete o najlepšiu pieseň storočia aj Beatles či Rolling Stones.
FOTO - REUTERS
Rolling Stone už v podobnej ankete uprednostnili - (I Can‘t Get No) Satisfaction od Rolling Stones.
RIAA, americká organizácia združujúca záujmy veľkých gramofónových firiem, zverejnila výsledky ankety, ktorá sa bude vyučovať na amerických školách. Podľa nej sa najlepšou piesňou minulého storočia stala skladba Over the Rainbow z filmu Čarodejník z krajiny Oz. V roku 1939 ju naspievala herečka Judy Garlandová. Na ďalších miestach sa umiestnil Bing Crosby s vianočným superhitom White Christmas, neoficiálna americká hymna potulného speváka Woodyho Guthrieho This Land Is Your Land, soulová kráľovná Aretha Franklinová s Respectom. Prvú päťku uzatvára Don McLean so svojím jediným hitom American Pie, ktorý opäť spopularizovala Madonna.
Na projekte RIAA sa zúčastnili kritici, hudobníci, pracovníci hudobného priemyslu a tiež fanúšikovia-amatéri. Z viac ako tisícmiestneho piesňového zoznamu vybrali 365 skladieb. „Pri výbere sme mysleli najmä na mladých. Touto anketou chceme podporiť budúce generácie, aby pri komponovaní nezabudli na svoje korene,“ povedala Amy Weissová, hovorkyňa RIAA.
V zozname prepadli skladby, ktoré Bob George, šéf súčasnej hudobnej knižnice v New Yorku, považuje pri vývoji hudby 20. storočia za smerodajné. „Autori zoznamu postupovali subjektívne, keď dali prednosť popu pred elektronickou a tanečnou hudbou, punkom a rapom,“ tvrdí George. Podľa neho tieto piesne rozoznajú iba tí, ktorí sú starší, bieli a zo strednej vrstvy.
V ankete prepadli aj osvedčené evergreeny ako McCartneyho Yesterday (56. miesto) alebo Satisfaction (16.) od Rolling Stones. Kráľ rokenrolu Elvis Presley, ktorý vstupom na scénu v polovici päťdesiatych rokov spôsobil zemetrasenie, skončil so singlom Hound Dog (Don‘t be cruel) iba na 68. priečke.
V ankete prevládajú piesne z 50. a zo 60. rokov. „Chceli sme rebríček zostaviť tak, aby odzkadľoval všetky hudobné vplyvy, ale aj spoločenské zmeny v 20. storočí,“ oponuje šéfka RIAA Hillary Rosenová. „Verím, že každá skladba vám povie iný príbeh,“ povedala pre televíznu stanicu CNN.
To, že šéfovia hudobného priemyslu sa zaujímajú o vkus mladých ľudí, potvrdili v súdnom spore s webovou stránkou Napster. Podľa vlastných slov ich internetová stránka pripravuje o zisky z predaja hudobných nosičov. Bola to práve RIAA, ktorá na súde vymohla zákaz Napsteru. Jeho prostredníctvom si hudobní fanúšikovia z celého sveta vymieňali medzi sebou obľúbené skladby.
Vybrať najlepšiu pieseň storočia je nemožné. „Ja by som sa postavil za Trans-Europe Express od nemeckých Kraftwerk,“ prekvapujúco dodáva americký vedec George.
PETER BÁLIK