Tridsaťpäť rokov po tom, ako izraelské komando unieslo nacistického zločinca Adolfa Eichmanna, jeho syn Ricardo po prvýkrát verejne prehovoril o svojom otcovi a prejavil okrem iného želanie navštíviť Izrael. Štyridsaťročný Ricardo Eichmann pôsobí ako profesor blízkovýchodnej archeológie na univerzite v nemeckom Tübingene a k svojmu otcovi sa prihlásil v rozhovoroch pre nemeckú a izraelskú tlač.
Podplukovník SS Adolf Eichmann, ktorého Hitler poveril tzv. konečným riešením židovskej otázky, je zodpovedný za deportáciu viac ako 300 000 maďarských Židov do tábora smrti v Osvienčime, kde väčšina z nich zahynula v plynovej komore. Po druhej svetovej vojne utiekol do Južnej Ameriky, kde žil pod falošným menom. V roku 1960 ho uniesli agenti izraelskej tajnej služby. Za zločiny proti ľudskosti ho súd v Jeruzaleme odsúdil na smrť a v roku 1962 ho obesili. "Som rád, že sa súd konal a rozsudok bol vynesený a že ako dospelý človek s ním nemám nič spoločné," povedal Ricardo Eichmann v rozhovore, ktorý v pondelok priniesol izraelský denník Haarec. "Celé roky som nebol schopný prestať na to myslieť," uviedol. "Nepotrebujem ceremoniály oslavujúce koniec vojny, aby som žil s touto myšlienkou. Snažil som sa s tým vyrovnať v rozhovoroch s priateľmi, ale... nenašiel som odpoveď a pochybujem, že sa mi to vôbec niekedy podarí."
Ricardo by rád navštívil Izrael, ale uvedomuje si, že vzhľadom na to, čo Židia cítia k jeho otcovi, by to bolo ťažké. Keď jeho otca uniesli, mal päť rokov. Jeho matka Eva o otcovi nikdy nehovorila a o poprave sa dozvedel až o veľa rokov neskôr. Študentom na univerzite nepovedal, že je synom Adolfa Eichmanna, lebo sa bál, že "by sa viac zaujímali o to, kto som, ako o štúdium".
Až pred niekoľkými dňami sa rozhodol odhaliť svoju pravú totožnosť v rozhovore pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Eichmann mladší si nemyslí, že by nacisti mohli niekedy v Nemecku znovu uchopiť moc. Ak by sa to však stalo, hovorí, "zabalil by som každému z mojich detí malý kufor a odišli by sme preč".
Autor: ČTK/AP