Postihnutým je saský minister vnútra a podpredseda Kresťanskodemokratickej únie CDU, 49-ročný Heinz Eggert. V polovici júna sa vynorili povesti, že Eggert sexuálne obťažoval niekoľko svojich spolupracovníkov. Minister Eggert všetko poprel a požiadal saského ministerského predsedu Kurta Biedenkopfa (CDU), aby ho do vyšetrenia obvinenia uvoľnil z funkcie ministra. Biedenkopf Eggertovej žiadosti vyhovel a minister odcestoval so svojou manželkou na dovolenku do Turecka.
Medzitým sa obvineniami, ktoré sú väčšinou staré už niekoľko mesiacov, zaoberal na žiadosť ministerského predsedu Biedenkopfa bývalý prezident pracovného súdu Dirk Neumann. Ten hovoril so všetkými "postihnutými", ako napr. s Eggerovým osobným tajomníkom, 29-ročným Oliverom Langom. Ten naznačil, že ho Eggert údajne raz prinútil k tomu, aby s ním spal. Aj bývalý Eggertov spolupracovník Uwe Seifert tvrdí, že je "obeťou" Eggertových sexuálnych obťažovaní. Dôkazy však nikto z tých, ktorí Eggerta obvinili, predložiť nemohol. A tak "vyšetrovateľ" Dirk Neumann iba konštatuje, že ide o výpoveď proti výpovedi.
To, že Neumann Eggerta celkom neoslobodil od podozrenia, že skutočne k sexuálnemu obťažovaniu mohlo prísť, je pre ministra vnútra dostatočný dôvod, aby podal demisiu. "Nemohol by som pracovať ako minister, keby sa o mne tvrdilo, že som sa dopustil niečoho nedovoleného," vyhlásil a požiadal nielen o odvolanie z funkcie saského ministra vnútra, ale i podpredsedu CDU.
Predseda CDU, spolkový kancelár Helmut Kohl, ako aj generálny tajomník CDU Peter Hintze Eggertovi poďakovali za jeho prácu a obzvlášť ocenili, že veľa vykonal práve pre obyvateľov bývalej NDR. A tak saský ministerský predseda Biedenkopf teraz musí hľadať Eggertovho nástupcu. Uvažuje sa o dvoch kandidátoch. Buď by sa ministrom mohol stať doterajší minister spravodlivosti Steffen Heitmann, alebo zemský poslanec CDU Andreas Schramm. Z jednej funkcie však Eggert neodstúpil. Zostane poslancom saského zemského snemu za obvod Žitava. Tam zaňho hlasovalo vo voľbách vyše 62 percent voličov.