Hnačky patria medzi najbanálnejšie a pritom najnepríjemnejšie zdravotné problémy a najmä v lete vedia pokaziť nejednu dovolenku. Vo väčšine prípadov sú prejavom prechodnej straty rovnováhy organizmu a majú celkom zrejmé príčiny: diétne chyby, infekcie, pokazené potraviny, nepitná voda, prerezávanie zubov u malých detí, príliš mastné jedlá a pod.
Hnačka sa prejavuje častou a riedkou stolicou:
- po prechladnutí prudkým nástupom, je zelenkastej farby, sprevádza ju intenzívny smäd a bolesti brucha,
- po zjedení nezrelého ovocia bývajú bezbolestné hnačky s veľkou plynatosťou a vyčerpaním po každej stolici, stolica obsahuje aj zvyšky nestrávenej stravy,
- po konzumácii potravín, ktoré boli pokazené, alebo nepitnej vody hnačky sú väčšinou vyčerpávajúce, sprevádzané bledosťou tváre, studeným potom na čele, nutkaním na stolicu po každom požití jedla alebo tekutín, úľavu zvyčajne prináša schúlenie do klbka,
- po infekcii, veľmi silné hnačky žltkastej farby s maximom ráno, so šplechotaním a škŕkaním v bruchu pred stolicou, kŕčmi a pocitom prázdna v bruchu po stolici.
Homeopatická liečba je vysoko účinná. Dôležitou súčasťou homeopatickej liečby je aj diéta. Odporúčame tmavé, teplé, nesladené čaje proti dehydratácii, suché pečivo alebo diétne pečivo a stravu, ktorá nedráždi tráviaci trakt (mrkva, ryža a pod.)
V prípade intenzívnych hnačiek hrozí rýchle odvodnenie organizmu, preto platí, že aj po homeopatickej liečbe by sa mali príznaky zlepšiť alebo sa celkom stratiť najneskôr po 36 - 48 hodinách. Ak nie, treba ihneď volať lekára. Hneď treba konzultovať s lekárom, ak sa k hnačke pridá zvracanie, triaška, horúčka - a tá nemusí byť ani veľmi vysoká.
Autor: MUDr. Dagmar RÚŽIČKOVÁ