Prorok Nostradamus vo filmovom stvárnení

Takmer každý človek trochu znalý histórie pozná meno Nostradamus. Predpovede najslávnejšieho jasnovidca všetkých čias, z ktorých väčšina sa podľa mienky "vykladačov" splnila, vychádzajú rok čo rok vo vysokých nákladoch v mnohých krajinách sveta... Michel

de Notredame, zvaný Nostradamus sa narodil v roku 1503. V deň jeho narodenia svietila šťastná hviezda. Zariadila totiž, aby sa narodil do rodiny vzdelancov, jeho starý otec sa zaoberal predovšetkým astrológiou a neskôr svojho vnuka zasvätil do jej tajov. Vypuknutie morovej epidémie vyvolalo pogrom proti Židom - katolíkom, označeným za pôvodcov nákazy. Nostradamus bol Žid, ale mal šťastie, že ako Žid nevyzeral. V tom čase už bol neobyčajne vnímavým študentom medicíny a napriek tomu, že mu hrozila smrť z dvoch strán, rozhodol sa bojovať s nákazou v postihnutých oblastiach. Z dnešného hľadiska je však zaujímavejšie iné obdobie jeho života - od momentu, keď si na najvyššom poschodí svojho domu zriadil malé observatórium a začal publikovať proroctvá v spisoch, ktoré vychádzali pod názvom Almanach. Zostavil akýsi prehľad budúcich dejín ľudstva až do roku 3000. Mnohé z udalostí, ktoré predvídal, sa skutočne stali, predpovedal napríklad požiar Katedrály sv. Pavla v Londýne, nástup Alžbety I. na trón i jej spor s Máriou Stuartovou, priebeh Francúzskej revolúcie, prvej i druhej svetovej vojny, vrátane mena jej iniciátora.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nostradamove prognózy našej blízkej budúcnosti nie sú práve optimistické. A to je možno jeden z dôvodov, prečo i režisér Roger Christian siahol po jeho živote a osude a nakrútil historický koprodukčný film Nostradamus. (Rogera Christiana filmové publikum pozná predovšetkým ako spolupracovníka - druhá réžia - pri realizácii Lucasových Hviezdnych vojen). Režisér vo svojej interpretácii Nostradamovho života proroka prezentuje ako človeka zožieraného vlastným sebaničivým vnútorným ohňom. V hereckom podaní Tchékyho Karyu je charizmatickou bytosťou, ktorá šíri osvetu a vzdelanosť v ponurom období svätej inkvizície a morových epidémií. Je nositeľom vedeckého pokroku i veľkým znalcom ľudského tela (scéna milovania sa s tehotnou manželkou) i nekatolíckej kultúry. Možno práve pre túto všeobsažnosť jeho osoby a všadeprítomnosť akéhosi fluida Nostradamovej osobnosti miestami film osciluje kdesi medzi snahou o historickú vernosť a ponáraním sa do pátosu povrchnej popularizácie jeho génia. Tento trochu problematický charakter jeho bytosti ho miestami približuje až ku kategórii "vyšších zjavení". Rovnako snaha o čo najväčšiu historickú autenticitu vedie k menším či väčším scenáristickým a režijným nedopracovanostiam. Do malej plochy celovečerného filmu (cca 2 hodiny) sa tvorcovia snažia vtesnať čo najviac udalostí, osôb a vzťahov, ktoré ovplyvnili Nostradamov život i kariéru, čo sa samozrejme technicky ťažko zvláda. A tak sa stalo, že niektoré postavy vstupujú do deja a v momente, keď dochádza ku kolízii, nepochopiteľne z deja zmiznú. Naopak scenáristicky i herecky veľmi vydarené je stvárnenie Kataríny Medicejskej v podaní Amandy Plummerovej. Kráľovnú zahrala ako mierne vyšinutú, rozkošne psychicky nedospelú, útrapami a pôrodmi zdeformovanú ženu. Fascinujúca je i štylizácia a kompozícia interiérových záberov, ktoré silne evokujú súdobé maľby holandských majstrov.

SkryťVypnúť reklamu

Zlomovým a často problematickým miestom v mnohých filmoch býva záver. O to zložitejší problém mali pred sebou tvorcovia tohto filmu, Nostradamova prognóza ľudského rodu je totiž apokalyptická. Podľa jeho slov bude mať ľudstvo, sužované ničením svojej planéty a bratrovraždami, nádej len v priestoroch kdesi mimo Zeme.

O talente autorov a, napriek drobným chybičkám, i kvalite ich diela svedčí to, že sa s touto záludnosťou vysporiadali. Presne odhadli "povolenú" mieru pátosu a bez zbytočného sentimentu, ufňukanosti či falošnej snahy o pokánie, servírujú divákom toto proroctvo ako otvorenú informáciu, síce s ľahkým výkričníkom, ale s dostatočným priestorom na to, aby sa každý záujemca slobodne mohol ohliadnuť späť, i nazrieť do budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: BARBARA MIHÁLIKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 147
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 206
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 574
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 030
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 885
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 501
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 128
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 909
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu