Generálna prokuratúra Ruskej federácie začala minulý týždeň vypočúvať novinárku nezávislej televíznej spoločnosti NTV Jelenu Masjuk, ktorej sa ako druhej predstaviteľke masmédií podarilo 26. júna urobiť rozhovor s čečenským veliteľom a hlavným aktérom drámy v Buďonnovsku Šamiľom Basajevom. Jelene Masjuková hrozí za neposkytnutie informácie príslušným orgánom o mieste pôsobenia celoštátne hľadaného zločinca päťročný trest odňatia slobody.
Interview s Basajevom sa nahrávalo len niekoľko dní po tragických udalostiach v Buďonnovsku, ktoré otriasli ruskou politickou scénou, zmenili jej pohľad na vojenský konflikt v Čečensku a vyvolali zásadné zmeny na najvyšších miestach v ruských tzv. silových ministerstvách. Z funkcie bol prezidentom Borisom Jeľcinom odvolaný minister vnútra Viktor Jerin, riaditeľ Federálnej bezpečnostnej služby Sergej Stepašin a minister pre národnostné otázky a regionálnu politiku vicepremiér Nikolaj Jegorov.
Bezprostredný príkaz na začatie vyšetrovania proti Jelene Masjukovej vo veci neposkytnutia informácie o mieste pobytu celoštátne hľadaného zločinca, za ktorého Basajeva bezprostredne po buďonnovskej tragédii vyhlásili, vydal Alexej Iľjušenko, poverený vedením Generálnej prokuratúry.
Zaujímavé je, že Basajeva v horskej oblasti na juhu Čečenska dokázalo vypátrať už niekoľko ruských i zahraničných novinárov. Ich však, ako podčiarkol komentátor analytickej relácie televíznej spoločnosti NTV Výsledky (Itogi), ruská prokuratúra za nezhovorčivosť neprenasleduje.
Pátranie profesionálnych "rozviedčikov" po Basajevovi je, na rozdiel od žurnalistov, naďalej neúspešné. Sám Basajev to v poslednom rozhovore pre denník Segodňa z 25. júla vysvetlil tvrdením: "Pre nich nie je výhodné chytiť ma. Keby ma chceli súdiť, museli by sa aj oni zodpovedať zo zločinov."
Aktivitu Alexeja Iľjušenka mnohí ruskí novinári spájajú s jeho snahou zapáčiť sa najvyšším miestam v Kremli. Nezabúda sa ani na začínajúci sa predvolebný boj či na neskrývanú nepriazeň Iľjušenka, dočasne povereného vedením Generálnej prokuratúry a opakovane Štátnou dumou neschváleného do funkcie generálneho prokurátora, voči TV spoločnosti NTV.
Dôkazom toho je aj jeho iniciatíva na začatie súdneho konania voči autorom série relácií Bábky (Kukly), ktorí sú obvinení z urážky cti a dôstojnosti najvyšších politických predstaviteľov krajiny, najmä však prezidenta Borisa Jeľcina. Bábky sú politickou satirou, ktorá reaguje na pozoruhodné javy ruskej politickej scény, a v mnohom sa podobá britským Spitting Images, francúzskym Les Guignols či bývalým slovenským Haluškám.
Na nebezpečnosť kampane voči Bábkam z pohľadu ohrozenia demokracie v Rusku a obmedzovania slobody tlače upozornili prezidenta Jeľcina i samotného Iľjušenka aj vplyvní americkí novinári. Ich list zostal zatiaľ bez odpovede.
Iľjušenko je človekom, ktorý z vyšetrovania prípadu vraždy známeho novinára a publicistu Vlada Lisťjeva stiahol vyšetrovateľa mimoriadne závažných trestných činov Marka Urnova a poslal ho na neplánovanú dovolenku. Operatívny štáb však aj napriek tomu, že Iľjušenko verejnosť presviedča o "svetle na konci tunela", prešľapuje stále na tom istom mieste. V podobnom štádiu sa nachádza aj vyšetrovanie vraždy ďalšieho novinára - Dmitrija Cholodova, doposiaľ nevyjasnených vrážd členov parlamentu, bankárov a ďalších verejných činiteľov. O vraždách "obyčajnejších" občanov ani nehovoriac.
Autor: ELENA POVAŽANOVÁ