# V čom vidíte príčinu prevahy priamych obchodov pred obchodmi realizovanými na parkete burzy?
"Sú to predovšetkým, podľa môjho názoru, obchody realizované investičnými spoločnosťami a fondmi. Tie v doterajšom období najväčšmi hýbali kapitálovým trhom. Maklérske firmy a banky síce robia určité obchody, ale nie je to v takom objeme ako v prípade investičných fondov a spoločností. Podstatný objem obchodov realizovali inštitúcie, ktoré sa zaoberali kolektívnymi formami investovania. Boli to väčšinou tzv. blokové obchody. Podľa sumárnych výsledkov za predchádzajúci polrok z celkového množstva 11,8 miliardy korún objemu obchodov, 11,6 miliardy tvorili priame obchody. Len 205 miliónov pripadlo na parket burzy."
# Ako sa pozeráte na dôsledky novelizácie zákona o cenných papieroch?
"Medzi najdôležitejšie opatrenie, ktoré vyplýva z novely zákona, je to, že obchody s cennými papiermi sa môžu realizovať iba výhradne a prostredníctvom organizátorov trhu. Toto opatrenie bude mať nesporný význam pre ďalší rozvoj kapitálového trhu, najmä preto, lebo 70 % obchodov sa nerealizuje prostredníctvom organizátorov trhu, ale prostredníctvom priehradok Strediska cenných papierov. O týchto obchodoch verejnosť nie je informovaná, nie sú transparentné a neprispievajú k likvidite trhu."
# Na základe novely zákona je zrejmé, že Bratislavská opčná burza v budúcnosti nebude môcť realizovať na trhu s cennými papiermi tzv. deriváty, ktoré v podstate simulujú promptný trh. Budete schopí vyrovnať sa predpokladaným rastom objemu obchodov?
"BCPB je pripravená zvládnuť väčší objem obchodov. Taká malá krajina, ako je Slovensko, a taký úzky priestor, na ktorom funguje kapitálový trh, by mala byť orientovaná na také trhy, ktoré sú schopné okamžite poskytovať informácie."
# Novela zákona hovorí o tom, že ten, kto vydal akcie (emitent), by mal raz za pol roka zverejňovať o sebe informácie. Novela ustanovenia existuje, neexistuje však štandard, ktorý sa týka štruktúry zverejňovaných informácií. Ako sa dá vyriešiť táto polovičatosť ustanovenia?
"Základný význam tejto legislatívnej zmeny je v tom, že informácie z podnikov treba dostať na trh. O tom sa nedá diskutovať. To je najväčší problém, ktorý kvári kapitálový trh Slovenskej republiky. Legislatíva je jednou z pák, ako donútiť manažmenty podnikov poskytovať tieto informácie. BCPB chce v diskusii s MF SR dosiahnuť, aby štruktúra poskytovaných informácií bola porovnateľná s normami, ktoré existujú v krajinách EÚ. Na druhej strane má BCPB svoje vlastné pravidlá. V prípade kótovaných cenných papierov na hlavnom trhu burzy BCPB vyžaduje kvartálnu periódu zverejňovania hospodárskych výsledkov podniku. Manažment podnikov by si mal uvedomiť aj to, že musí o sebe zverejňovať aj priebežné informácie. Dianie na kapitálovom trhu neovplyvňujú len čísla, ale aj dianie v podniku. Iba na základe týchto cenovo citlivých informácií sa môže verejnosť orientovať v tom, či daný cenný papier kúpi, alebo ho predá."
# Čo vám najväčšmi chýba v novele zákona o cenných papieroch?
"V novele je rad pozitív, ale aj rad negatív. Pozitívom je to, že cenné papiere budú vydané v zaknihovanej podobe. Hlavným negatívom novely zákonov je to, že komplexne nepostihujú všetky jeho problémy."