vský bál v Redute sa zas konal pod záštitou primátora.
Obidva plesy dali zabrať. Nielen organizátorom, ale aj novinárkam a novinárom, ba aj viacerým hosťom, ktorí sa pokúšali stíhať ich obidva ako jeden dvojples, takže celú noc lietali s pozvánkami cez námestie z jednej strany na druhú, aby ani jeden ples svojou neprítomnosťou neurazili.
Výhodou bol častý pobyt na čerstvom nočnom vzduchu. Nevýhodou, že namiesto dvoch nocí v plesovom víre, ktoré mnohí hostia mohli zažiť, prežili jednu. Vyzerá to, že na Slovensku sa nevieme dohodnúť ani na termíne plesu. Vo Viedni fašiangovú sezónu už desaťročia otvára veľkolepý Ples filharmonikov a uzatvára v posledný fašiangový štvrtok tradičný Opernball. Nikto sa netrápi tým, či je úvod viac ako záver alebo naopak.
V Opere
Politici sa museli uplynulú sobotu rozhodnúť a najmä dodržať paritu. V Opere tancoval podpredseda vlády SR Ivan Mikloš, ministrov tu zastupoval šéf vnútra Ivan Šimko, poslaneckú snemovňu Pavol Hamžík. Finančníkov repezentoval bývalý guvernér Vladimír Masár, lekárov profesor Pavol Traubner.
V Redute sa zabával podpredseda vlády Ľubomír Fogaš, z ministrov Eduard Kukan, Jozef Macejko a Roman Kováč. Pri stole primátora sedel bývalý prezident Michal Kováč a oproti šéf Siemensu Jozef Kollárik s diplomatom a dramatikom Jozefom Banášom. Všetci s manželkami v nákladných a nádherných plesových róbach.
Hlavnou ozdobou na plese v Opere bola Mireille Mathieu, v tradičnej róbe od návrhára Lacroixa, pred pár rokmi spievala na viedenskom Opernballe. „Slávik z Avignonu“ ako volajú francúzsku hviezdu, prišiel do Bratislavy aj so sestrou Monikou, ktorá robí speváčke manažérku a s osemdesiatročnou mamou. Tie vraj malý slovenský Opernball uchvátil.
„Vďaka Globtelu vzniká tradícia, pre ktorú sa oplatí kúpiť si aj frak,“ povedal generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Dušan Jamrich počas otváracieho ceremoniálu. Secesnú operu zdobili bohaté kvetinové kreácie. Čerstvé ovocie bolo veľkolepo naaranžované ako veľké kytice.
Okrem klasického Huberta a výberu značkových tvrdých alkoholov sa pili lahodné francúzske vína viacerých oblastí. O pohostenie sa postaral Chez David – hoci jedlá neboli kóšer – a v suteréne reštaurácia Le Monde. O skladbu programu režisér Janko Ďurovčík. Jeho tréma v priebehu večera na počudovanie neklesala, skôr naopak. Podujatie vo veršoch moderovala Soňa Müllerová v zlatej róbe z televíznych dielní. Klasiku spievali Ľubica Vargicová a Martin Babjak, do tanca hral Boom Band Jirku Dvořáka – nechýbal ani nový priateľ Lucie Bílej Stanislav Penk.
Pri mikrofóne sa vystriedali Helena Vondráčková s Karlom Gottom. Slávičia legenda rozpálila tradičných plesových levov – manželov Katarínu a Pavla Traubnerovcov. Do prezidentskej lóže, aby si vypočul Mireille Mathieu, Karel Gott napokon dokrivkal s boľavým bederným kĺbom. Tam si už len uchlipkával z minerálky a komentoval kolegyňu z Paríža.
V Redute
Bratislavská Reduta sa skvela päťsto hosťami, čo bolo približne toľko, ako počet hostí v Opere. Jej priestory zdobili pyramídy pestrofarebných gerberí. Réžia Silvestra Lavríka podčiarkovala bratislavské plesové povedomie. Bál moderovali Soňa Norisová v nádhernej bielej róbe s hercom Mariánom Slovákom, tanečná škola Jagermajster pripravila „uvedenie mladých dám a pánov do spoločnosti“ tradičnou polonézou. Recitál mala Sisa Sklovská, o klasiku sa postarali manželia Händlerovci. Na prízemí bavil hostí Marián Greksa, po polnoci koncertoval Miro Žbirka.
Župan Ľubo Roman a primátor Jozef Moravčík s manželkami si pochvaľovali atmosféru, vraj oveľa lepšiu, ako vlani. Hostia si pochutnávali na divinovej paštéte s brusnicami, údenom hovädzom jazyku, ale aj na bryndzových haluškách.
Róby
O Najkrajšie šaty v Redute mala profesorka Emília Kováčová. Konkurovala jej róba Zdenky Kukanovej zdobená výraznou labutienkou. Najosobitejšia bálová kreácia zdobila Danu Macejkovú, ktorá sa netajila ani zdrojom tohto výtvoru – ušili ho pre ňu v salóne Luna.
O Najlepšiu róbu v Opere mala istotne Darina Hamžíková. Fantáziu z hnedého taftu dopĺňal aj perfektný plesový účes a decentné šperky. Krásnu červenú kreáciu si priamo z Hollyvoodu doviezla Zora Czoborová, konkurovali jej však červené šaty prof. Zuzany Traubnerovej domácej proveniencie. Iveta Malachovská žiarila tentoraz vo fialovej kreácii z domu Betty Barclay.
Najväčšie faux pas
- Na Prvom vládnom plese, ktorý sa konal v bratislavskej Redute v roku 1992 väčšina politikov zažiarila bielymi ponožkami. To sa už po desiatich rokoch budovania demokracie nemohlo stať. Aj manželky si uvedomili, že krátky kostým ani koktailové šaty – čo ako drahé – na ples nepatria. Najväčší prehrešok voči bontónu sme zaznamenali u účastníkov na oboch plesoch, keď si zrejme v rámci odvykacej kúry od cigarety zabudli v ústach aj úspešní podnikatelia žuvačku!
- Hoci na viedenskom Opernballe je predpísaný frak alebo uniforma a smoking môžu nosiť iba bodyguardi, novinári a obsluhujúci personál, v Opere bolo vidieť, že sme trochu chudobnejší susedia. Najviac bolo decentných smokingov. Frak mali na sebe v opere iba režisér plesu Janko Ďurovčík, ktorý ho má vraj napoly s priateľom, a operný spevák Miro Dvorský. V Redute bol zasa „frakový“ dirigent Jack Martin Händler.
- Počas nespútanej zábavy, ktorá sa rozprúdila pri Diabolských husliach Berkyho Mrenicu nadránom v Opere, si podaktorí rozšantení páni zložili saká a „dirigovali“ iba v košeliach. Aby husle hrali čo najdlhšie, začali padať na cimbal bankovky. Istý umelec hodil s veľkorysým gestom stovku. „Husle“ vysvetlili, že drobné v tento večer neberú.