
Minister obrany Jozef Stank odovzdal včera 119 medailí 1. a 2. stupňa za službu v mierových misiách slovenskej armády. Títo vojaci slúžili v konfliktných oblastiach troch kontinentov – na blízkovýchodných Golanských výšinách, v africkej Eritrei a vo Východnom Timore. „Naši vojaci dosahujú v mierových misiách mimoriadne dobré výsledky. Slovenská spoločnosť však ich význam vníma nedostatočne. Chýba nám sebavedomie pri porovnávaní sa so svetom,“ povedal Stank. V súčasnosti je na mierových misiách 665 vojakov zo Slovenska. Niektoré krajiny vysielajú do misií vojakov základnej služby, prípadne zo zálohy, ako sme to donedávna robili aj my. Slovenská armáda sa však snaží vytvoriť systém a perspektívu pre účastníkov misií. Podľa Stanka je pre niektoré funkcie účasť na mierovej misii nevyhnutná. V prípade, že by sa mala naša armáda v rámci medzinárodných štruktúr profilovať, by podľa ministra bolo poradie priorít takéto: ženijné jednotky, chemické jednotky, zdravotnícke služby, jednotky špeciálneho nasadenia. TEXT A FOTO – JURAJ GERBERY
BRATISLAVA – Neregistrované vnútroočné šošovky Fjodorov, ktoré profesor Milan Izák implantoval pacientom, prepúšťajú ultrafialové lúče a môžu tak poškodiť zdravie pacientov. Povedal to riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Ľudovít Martinec vo štvrtok na rokovaní parlamentného výboru pre zdravotníctvo.
Skúmanie fyzikálnych a chemických vlastností ruských šošoviek Fjodorov sa podľa Martinca ešte neskončilo. Preukázalo sa však, že šošovka tak prepúšťa ultrafialové žiarenie, že nespĺňa kritériá bezpečnosti zdravia pacienta, preto sa nesmie používať. Martinec hovorí, že vysoké prepustené dávky ultrafialového žiarenia poškodzujú sietnicu pacienta, čo môže vyústiť do jeho slepoty.
Podľa očných odborníkov je tvrdenie o možnej slepote, zapríčinenej UV lúčmi, veľmi prehnané. UV filter nemá totiž ani zdravé oko, preto v lete nosíme slnečné okuliare s UV filtrom.
Filtre nemali ani staršie šošovky, ktoré však boli riadne registrované. Každý pacient bol po implantácii poučený, že má nosiť slnečné okuliare. UV filtre majú len najnovšie typy umelých šošoviek.
„Je pravda, že šošovky tohto typu filtre nemali. Slepotu to však spôsobiť nemôže. To sú výmysly,“ povedal pre SME docent očného lekárstva, ktorý nechce byť v súvislosti s prípadom profesora Izáka menovaný.
„Keby tí ľudia hľadeli priamo do slnka, mohli by dostať zápal sietnice, ktorý by mohol vyvolať poškodenie žltej škvrny. Argument o slepote je už trochu prisilný,“ potvrdila očná lekárka z Bratislavy.
(tasr, mar)