Majetkové priznania sa na Slovensku podávajú už štvrtýkrát. Ich použiteľnosť však bola obmedzená. Až súčasná legislatíva skutočne umožňuje, v prípade ak sa preukáže, že prírastok majetku vznikol z nezdanených príjmov, tento rozdiel dodaniť. O majetkových priznaniach sme sa zhovárali s ministerkou financií BRIGITOU SCHMÖGNEROVOU.
Veľmi nahlas útočí proti majetkovým priznaniam aj predseda strany ANO Pavol Rusko, ktorý ich označil za protiústavné. Právny expert tejto strany Ján Drgonec dokonca vypracoval podnet na Ústavný súd. Čoho sa podľa vás Rusko bojí?
„To, že sa na to prepožičal pán Drgonec, ma naozaj prekvapuje. Je to bývalý ústavný sudca, ktorý veľmi dobre vie, že majetkové priznania sú v slovenskej legislatíve od roku 1993. Ak by boli protiústavné, mal by povedať ako ústavný sudca, prečo nevzniesol túto námietku už v minulosti. Zrejme sa viacerí boja dodanenia a, samozrejme, časť politikov si chce prihrievať aj svoju politickú polievočku. Zneužívajú na to bežného človeka, pre ktorého podanie vyhlásenia neznamená nič viac ako za 2 minúty vypísať základné tlačivo. Konečne máme nástroj na chytenie Al Caponeho. To je dôvod, prečo mnohí proti majetkovým priznaniam broja. Jednoducho sa zľakli.“
Okrem ANO vidíte odporcov majetkových priznaní skôr na koaličnej či opozičnej strane politického spektra?
„Myslím, že je to bez ohľadu na to, či je to opozícia, alebo koalícia. Je však pre mňa nepochopiteľné, že sa na toto prepožičiava aj koalícia. Ide tým proti vlastnému programovému vyhláseniu.“
Občanom skôr prekáža krátkosť času, dokedy musia štát o svojich majetkových pomeroch informovať. Prečo ste nepripravili pre bežných ľudí zrozumiteľnú informačnú kampaň?
„Berieme na seba časť tejto kritiky. Dôvodom takéhoto rýchleho postupu je to, že legislatíva bola v tomto smere účinná iba od 1. 12. 2001.“
Ako vnímate možný posun dátumu podávania priznaní a vyhlásení?
„Ak to posunieme do konca februára, tak to veľmi nepomôže, ale ani veľmi nepoškodí. Mojou ambíciou je využiť tieto majetkové priznania ešte do konca volebného obdobia na daňové kontroly.“
V prípade, že sa termín posunie na koniec apríla?
„Znemožní to ich efektívne využitie.“
Podávajú sa majetkové priznania aj v zahraničí?
„Áno, každoročne sa podávajú v Španielsku, Dánsku, Francúzsku, Nemecku či v Holandsku. Najpodrobnejšie priznanie sa však podáva v USA. Americký formulár je podstatne podrobnejší ako náš.“
Záznamy o pohybe majetku sú aj na katastrálnych úradoch. Prečo nevyužívate tie?
„Radi by sme, ale informačný systém to neumožňuje.“
Sú údaje získané majetkovými priznaniami tajné?
„Samozrejme. Upravuje to príslušná legislatíva.“
Autor: Tomáš Kuča