
Výbuch sopky Nyiragongo zničil tri štvrtiny mesta Goma. FOTO – TASR/AP
GOMA – Asi 45 ľudí prišlo o život a ďalších asi desaťtisíc osôb muselo utiecť z východokonžského mesta Goma, ktoré zničil prúd žeravej lávy po štvrtkovom výbuchu neďalekej sopky Nyiragongo. Z Gomy a okolia utieklo 300 000 obyvateľov. K utečencom sa pripojila aj väčšina členov povstaleckého Konžského demokratického združenia (RCD), ktoré má mesto Goma pod kontrolou. RCD ráno požiadalo o medzinárodnú pomoc. „Potrebujeme vodu, potraviny, lieky, stany,“ povedal telefonicky agentúre AFP generálny tajomník RCD Azarias Ruberwa. V noci obzor osvetľovali početné požiare prerušované výbuchmi, ktoré spôsobila láva na benzínových čerpadlách a v skladoch paliva na letisku. V Gisenyi utečenci spali pozdĺž ciest, vedľa kolón zablokovaných nákladných áut.
Včera ráno sa 3469 metrov vysoká sopka Nyiragongo podľa všetkého upokojila a nad Gomou sa vznášal dym a hmla. Podľa agentúry Reuters konžskí vojaci chceli v opustenej Gome rabovať, ale rwandskí vojaci sa ich snažili zastaviť. Niektoré domy stále stoja, ale nie sú tu žiadni ľudia, povedal agentúre nemenovaný konžský dôstojník. Tri mohutné prúdy lávy zničili aj ďalších 14 dedín severne od Gomy. Láva sa zo sopky stále valí, ale už neohrozuje komunikácie spájajúce Gomu s Rwandou. Včera ráno sa začali do Gomy vracať prví utečenci. Sedliaci, drobní podnikatelia, bohatí obchodníci s minerálmi a miestni úradníci začali spisovať škody. Vydesení občania sa väčšinou bezcieľne túlali mestom alebo sa zhromažďovali na námestiach. Mnohí si chránili tvár pred unikajúcim plynom a dymom vlhkými vreckovkami.
Horúca láva spálila alebo odniesla všetko, čo jej stálo v ceste. Štyri štvrtiny mesta celkom zdevastovala. Neušetrila ani gomskú katedrálu, z ktorej ostalo len niekoľko múrov trčiacich v strede lávového poľa. Prúd lávy široký niekoľko sto metrov rozdelil mesto na dve polovice, vytvoril takmer dva metre vysokú čiernu stenu. Láva ďalej pomaly steká do jazera Kivu. Riaditeľ vulkanologického centra v Gome Dieudonné Waffula varoval, že nebezpečenstvo ešte nie je celkom zažehnané.
Nyiragongo je jedna z ôsmich sopiek na hraniciach Rwandy, Konga a Ugandy, ktorých svahy pokrývajú tropické lesy obývané vzácnymi horskými gorilami. Len dva z vulkánov sú aktívne, okrem Nyiragonga aj Nyamuragira. Jej výbuch sa vlani obišiel bez obetí. Posledná smrteľná erupcia sopky Nyiragongo si v roku 1977 vyžiadala desiatky obetí na ľudských životoch.
(čtk, reuters)