PRAHA – Česká armáda začala budovať tajné supermoderné lekárske zariadenie, do ktorého sa umiestnia najnebezpečnejšie vírusy a baktérie sveta. Ako informoval český denník Mladá fronta Dnes, jej zástupcovia tvrdia, že pre okolie nebude nemocnica nebezpečná.
Na prísne tajnom mieste v blízkosti Hradca Králové vzniká špičková nemocnica, v ktorej sa bude dať liečiť smrtiaca ebola, mor alebo antrax. Teda nákazy, ktorými hrozia teroristi. Vojenský objekt, ktorého cena sa vyšplhala na niekoľko sto miliónov českých korún, by mal byť hotový ešte tento rok. Potom sa Česko, ako to tvrdia médiá, ocitne medzi „špičkou tohto druhu boja proti biologickým zbraniam“.
MfD síce pôvodne informovala, že miesto, kde má nemocnica vzniknúť, nezverejní. Po niekoľkých dňoch sa na stránky tohto denníka dostalo, že ju postavia v Těchoníne v blízkosti Hradca Králové. Armáda síce toto miesto popiera, v kuloároch ďalšieho rezortu – ministerstva zdravotníctva – sa ale o inom mieste nehovorí. Šéf českej armádnej zdravotníckej služby Jan Petráš dokonca hovoril, že ak by zverejnil miesto, kde by malo Centrum na ochranu proti biologickým zbraniam vzniknúť, „tak by mu minister obrany odtrhol hlavu“. Dôvod? Zariadenie by sa mohlo ocitnúť na zozname teroristických cieľov.
Tretí na svete
Východočeské zariadenie bude v poradí tretie svojho druhu na svete – podobné zatiaľ majú iba v USA a vo Veľkej Británii. Ako bude zariadenie vyzerať? Pôjde o systém dokonale strážených, klimatizovaných a hermeticky uzavretých budov či sál, v ktorých budú lekári pracovať v ochranných skafandroch. Kto videl americký triler Smrtiaca epidémia, môže si vytvoriť obraz. I tam sa dalo vidieť, ako špecialisti pred vstupom do sály prechádzajú niekoľkými dverami, medzi ktorými je odsávaný vzduch,“ opisuje nemocnicu Petráš.
V tajnom zariadení majú umiestniť a liečiť osoby nakazené vysoko nebezpečnými chorobami, ako je napríklad ebola. Lekári dnes pripúšťajú, že by si v Česku s ebolou asi neporadili. Súčasťou budú aj výskumné laboratóriá, časť lekárov pripravia na okamžité nasadenie v teréne. „Napríklad v Afganistane alebo Kuvajte,“ vysvetľuje odborník generálneho štábu, ktorý si želal zostať v anonymite. V mierových časoch sa experti zamerajú na výskum – napríklad na testy filtrov do nových ochranných masiek či na vývoj a výrobu nových diagnostických prístrojov.
Generál Petráš priznáva, že pred teroristickými útokmi na USA by mu na výstavbu Centra nedali ani korunu. Po útokoch mu finančníci na projekt, ktorý vraj Česku v NATO zabezpečí výnimočné postavenie, takmer vnútili.
(taa, tasr)