Burgos 20. januára (TASR) - Ministri práce a sociálnych vecí Európskej únie (EÚ) potvrdili cieľ plnej zamestnanosti aj napriek nepriaznivej hospodárskej situácii, ktorá môže pripraviť o prácu státisíce ľudí.
Ministri po dvojdňovom stretnutí v španielskom Burgose potvrdili cieľ, ktorý najvyšší predstavitelia EÚ prijali v Lisabone v roku 2000, že 70% Európanov v produktívnom veku bude mať prácu do roka 2010. V súčasnosti je európsky priemer 64%.
Ako informuje agentúra Reuters, únia od roka 1997, keď hlavy členských štátov schválili európsku stratégiu pre zamestnanosť, vytvorila takmer 10 miliónov pracovných miest, no teraz sa hospodárska situácia zhoršila a mnohé firmy prepúšťajú.
Komisárka EÚ pre sociálne záležitosti Anna Diamantopoulouvá uviedla, že v roku 2001 bolo v dôsledku reštrukturalizácie spoločností približne 350 000 európskych pracujúcich dočasne bez práce. Ministri však aj napriek tomu po prediskutovaní nápadov na úpravy stratégií odmietli znížiť ciele.
Ministri zároveň rokovali o reforme dôchodkového systému, keďže mnohým európskym krajinám hrozí tzv. dôchodková časovaná bomba. Niektoré štúdie totiž predpovedajú, že čoraz menej mladých ľudí v produktívnom veku nebude v nadchádzajúcich rokoch schopných platiť pre rastúci počet starších a dôchodcov.
A hoci je dôchodkové zabezpečenie národná otázka, vlády EÚ sa dohodli, že v septembri tohto roka predložia správy o postupe reformy na národnej úrovni, čo predstavuje prvý príklad spolupráce na európskej úrovni v tejto veci. Európska komisia (EK) potom v roku 2003 zverejní celkovú analýzu.
A. Diamantopoulouvá zároveň prezentovala návrh EK na novú elektronickú zdravotnú kartu, ktorá nahradí súčasný formulár E-111, ktorý musia európski občania vypĺňať, aby získali zdravotnú starostlivosť v iných krajinách EÚ. Karta bude potvrdzovať, že jej vlastník má právo na zdravotnú starostlivosť v celej únii, čím sa obmedzia náklady a straty.
Španielsky minister práce a sociálnych vecí Juan Carlos Aparicio sa zameral na členské štáty, ktoré brzdia kľúčové reformy a upozorňuje, že tento postoj ovplyvňuje pracovné miesta. Podľa jeho slov sa ministri zhodli na potrebe zladiť ekonomickú a sociálnu politiku. J.C. Aparicio síce odmietol menovať tieto krajiny, no jeho slová o liberalizácii strategických sektorov sa očividne týkali, napríklad, Francúzska, ktoré odmieta otvoriť energetiku.
* 1 sov