a predsedovi NR SR I. Gašparovičovi - demarš z poverenia Európskej únie (EÚ).
Podľa slov hovorcu predsedu parlamentu Ľ. Juríka "v demarši je vyjadrené určité znepokojenie nad priebehom najmä 1. a 2. zasadania NR SR, konkrétne spôsob, akým sa za jednu noc odvolali predstavitelia FNM, NKÚ, generálny prokurátor, riaditeľ SRo a ďalší funkcionári. Zdá sa im nezvyklé, že takmer všetci predsedovia parlamentných výborov sú z členov víťazného hnutia a za rovnako nezvyklé považujú, aby komisia pri mandátovom a imunitnom výbore opätovne preskúmavala rozhodnutie ústavného súdu". Ľ. Jurík odmietol poskytnúť text demaršu, pretože bol požiadaný ho nezverejňovať.
Na stretnutí H. Zenkerovej a M. Perrina, ku ktorým sa pridal aj G. Sabathil, radca Európskej únie, u predsedu NR SR I. Gašparoviča podľa slov Ľ. Juríka H. Zenkerová povedala, že keby sa tieto kroky udiali postupne a inou metódou, nevyvolali by znepokojenie, pretože je to vec parlamentnej väčšiny. Hovorca predsedu parlamentu povedal, že I.Gašparovič v rozhovore zdôraznil, že od vzniku SR nebol na Slovensku porušený ani jeden z článkov Charty základných ľudských práv a slobôd, neudialo sa nič, čo by nebolo v medziach zákonov SR.
(Pokračovanie na 2. strane)
Na ďalšiu otázku, ako I. Gašparovič reagoval na slová o komisii, ktorá skúmala petičné hárky DU, Ľ. Jurík povedal, že predseda parlamentu informoval o tom, že "pri akomkoľvek výsledku šetrenia komisie nikto nespochybní mandáty poslancov DU - teda zostanú riadnymi poslancami NR SR".
Stále zastupiteľstvo Nemecka v EÚ potvrdilo včera v Bruseli, že sa na úrovni EÚ a medzi hlavnými mestami členských štátov EÚ koordinovala príprava jeho textu. Veľvyslanec SR pri Európskej únii v Bruseli Ján Lišuch (ktorý je teraz v Bratislave) potvrdil, že text demaršu schválil Politický výbor ministrov zahraničných vecí EÚ na poslednom zasadaní 22. novembra 1994 v Bruseli. Podľa neho je demarš bežným spôsobom tlmočenia názorov jedného štátu druhému.
Podľa vyjadrenia riaditeľa tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Ľ. Lintnera, na stretnutí so zahraničnými diplomatmi premiér SR vyjadril presvedčenie, že SR aj po nástupe novej vlády bude v celom rozsahu napĺňať záväzky z asociačnej dohody. Zároveň požiadal ministra zahraničných vecí SR o vypracovanie stanoviska a návrhu ďalšieho postupu.
V rozhovore pre TA SR ani J. Lišuch nevylúčil, že po návrate do Bruselu bude osobne tlmočiť predstaviteľom EÚ stanovisko prezidenta SR.
Ako sme sa dozvedeli v kruhoch zaoberajúcich sa zahraničnou politikou, nie je zvykom, aby Európska únia reagovala takýmto spôsobom. "Musí sa stať niečo mimoriadne, aby sa na predstaviteľov štátu obrátili s demaršom," povedal pre SME zdroj, ktorý nechcel byť menovaný.
Autor: SME - so, jo, TA SR