BRATISLAVA (SME - iš, rk) - Podľa záverov a odporúčaní z poslaneckého prieskumu (poslanci J. Danko, I. Urban a H. Kraus - všetci HZDS-RSS) uskutočneného v rezorte Ministerstva obrany SR od 15. do 16. novembra 1994 výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť vo štvrtok prijal uznesenie, na ktorého základe navrhne na najbližšej schôdzi parlamentu zriadiť vyšetrovaciu komisiu na prešetrenie správnosti postupu ministra Pavla Kanisa pri predaji pontónových mostných súprav súkromnej a. s. Tatra SIPOX. Podľa našich informácií má ísť o súčasť obchodu s indickým podnikom BHARAT EARTH MOVERS LIMITED (BEML), keď sa majú zabezpečovať dodávky rozličných konštrukčných superagregátov PMS-60 Pontoon System. Popri vytvorení parlamentnej komisie na skúmanie zákonnosti postupu pri predaji troch pontónových súprav výbor v uznesení schvaľuje podanie podnetu na Generálnu prokuratúru SR pre dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu a žiada predsedu NKÚ SR preskúmať, či nebolo nehospodárne nakladané s prostriedkami štátu.
Včera sa v tejto súvislosti konala na ministerstve obrany tlačová konferencia, na ktorej informovali novinárov minister obrany Pavol Kanis a riaditeľ a.s. Tatra SIPOX Jozef Majský. Ako uviedol minister obrany, predaj troch pontónových súprav z majetku Armády SR prostredníctvom a.s. Tatra SIPOX do Indie v žiadnom prípade nezníži obranyschopnosť Slovenska.
(Pokračovanie na 2. strane)
Minister tým reagoval na slová bývalého ministra obrany a súčasného poslanca NR SR I. Andrejčáka, že "odpredajom sa paralyzovala činnosť šiestich práporov". Zároveň zdôraznil, že cena pontónovej súpravy bola stanovená na základe odborného posudku a celé vyradenie tejto techniky prebehlo v súlade s predpismi. Reagoval tak na konštatovanie uznesenia výboru pre obranu a bezpečnosť, že minister "v rozpore s obvyklým postupom nariadil cenu a termín odsunu odpredávanej techniky". Keďže v uznesení výboru sa konštatuje, že minister obrany "spôsobom neobvyklým bez predchádzajúcich stanovísk iných rozpočtových alebo príspevkových organizácií... nariadil uzavrieť kontrakt s konkrétnou firmou" a podľa našich informácií v čase uzavretia kontraktu medzi firmami Tatra SIPOX a BEML už jestvovala dohoda medzi firmami VENUS PROJECT a BEML, spýtali sme sa ministra, či odporučil indickej strane, aby kontrakt bol uzavretý s firmou Tatra SIPOX. P. Kanis nám odpovedal, že o výbere obchodných partnerov rozhoduje indická strana a obvinenia tohto druhu sú z právneho hľadiska naprosto trápne. Ďalej dodal, že ako ministra ho vôbec nezaujímajú vzťahy medzi firmami a konflikty medzi nimi, že jeho úlohou ako verejného činiteľa je získať kontakty pre čo najviac firiem a pri takýchto rokovaniach odporúča všetky firmy, ktoré prichádzajú do úvahy. "V tomto zmysle som odporúčal," povedal minister, "nie v zmysle, aby firma Tatra SIPOX realizovala kontrakt, jednoducho, aby indická strana mala takisto záujem dotiahnuť tie veci do úspešného konca".
Na otázku SME, či minister vedel, že v čase rokovania s indickým ministrom obrany bol uzatvorený kontrakt medzi firmami VENUS PROJECT a BEML o dodávke pontónovej súpravy, P. Kanis odpovedal, že nie.
Na ďalšiu otázku SME, či v čase uzatvorenia kontraktu mala firma Tatra SIPOX koncesiu na vývoz špeciálnej techniky, vyplývajúcu zo živnostenského zákona, J. Majský povedal, že "my sme mali v predmete činnosti výrobu a vývoj špeciálnej techniky a predaj obecne. Mali sme ju od začiatku fungovania firmy TATRA, VAB Bánovce a Tatra SIPOX v predmete činnosti. Do predmetu činnosti sa niečo dopresňovalo, možno tam dopĺňali do predmetu činnosti pri valnom zhromaždení, ale to nebolo podstatné. Myslím si, v predmete činnosti je tento vývoj, výroba a predaj špeciálnej techniky všeobecne. To bolo ešte za VAB-ky." Na otázku SME, či môže upresniť, aké zmeny iniciovalo valné zhromaždenie, J. Majský odpovedal, že teraz nám to nepovie, lebo nemá podklady, pričom opäť konštatoval, že to nie je podstatné.
Autor: SME - iš