Demarš štátov Európskej únie netreba podceňovať

BRATISLAVA (SME - bog, rk, iš) - "Nemal by sa podceňovať obsah demaršu a to, že k nemu došlo. Vzhľadom na to, čo sa udialo v NR SR a na spôsob uplatňovania parlamentnej moci zo strany HZDS, si myslím, že demarš vyjadruje znepokojenie predstaviteľov Európs

kej únie (EÚ) nad politickým vývojom v SR po voľbách," povedal včera pre SME a Slobodnú Európu podpredseda SDĽ P. Kanis na margo štvrtkového odovzdania demaršu štátov EÚ najvyšším predstaviteľom SR. Jeho obsahom je o.i. znepokojenie EÚ nad niektorými javmi politického vývoja v SR od volieb. Demarš pritom poukazuje na to, že posilnenie vzájomných vzťahov medzi EÚ a SR pre Slovensko neprináša len výhody, ale aj záväzky, a je teda bezprostredne závislé od politiky, ktorú bude uskutočňovať nová vláda SR. Štáty EÚ v demarši vyjadrili nádej, že SR starostlivo zváži svoje záujmy a bude dôsledne pokračovať v ceste demokratických reforiem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa slov predsedu KDH J. Čarnogurského dala EÚ demaršom najavo, že kto s ňou chce spolupracovať alebo sa uchádzať o členstvo v EÚ, musí dodržiavať určité demokratické pravidlá. "V opačnom prípade EÚ nebude mať záujem o asociovanie, či dokonca o členstvo takejto krajiny. Vážnosť signálu EÚ je zvýraznená tým, že podľa mojich vedomostí je to prvýkrát, keď EÚ podáva demarš týkajúci sa vnútornej politiky nečlenského štátu EÚ. Ak by Slovensko chcelo ísť ďalej cestou, ktorú naznačilo nočné zasadnutie NR SR, zrejme by sme sa museli rozlúčiť s užšou spoluprácou s EÚ, o členstve ani nehovoriac," zdôraznil. Na otázku SME, či predpokladá, že HZDS si môže uvedomiť závažnosť situácie a správne vyhodnotí tento signál, predseda KDH odpovedal: "Neviem, či si uvedomuje vážnosť situácie, ale pri našich rozhovoroch sa ukázalo, že predstava HZDS o vnútropolitickej stabilite vychádza z toho, že Slovensko je tak politicky rozdelené, že jeho jednotu je možné nastoliť iba dominanciou jednej alebo iba niekoľkých politických síl.

SkryťVypnúť reklamu

(Pokračovanie na 2. strane)

Podľa KDH politické rozdelenie SR nie je až také tragické, a je možné dosiahnuť vnútropolitickú stabilitu na základe kompromisu rôznych, ba takmer všetkých politických síl."

Ako pre TA SR povedal podpredseda HZDS A. M. Húska, HZDS považuje za legitímne vyjadrenie určitých názorov, a teda aj obáv zo strany EÚ voči SR. Stupeň znepokojenia predstaviteľov EÚ nad vývojom v SR je podľa neho daný jednostraným čerpaním informácií z určitých zdrojov. Na margo argumentácie o nezvyklosti majoritného obsadenia kresiel vo výboroch a vedení NR SR členmi parlamentnej koalície uviedol, že je to bežná prax aj v iných štátoch, napr. v Čechách. HZDS musí podľa neho vážne namietať proti voľbe rozdielnych metrov pre SR a ostatné krajiny. "Predstavitelia EÚ sami priznali, že všetky kroky, ktoré sa udiali v NR SR, sú v medziach zákona a ústavy," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa podpredsedu DU M. Kňažka nemožno demarš podceňovať ani zľahčovať. Ako dodal, zmienka o zasadaní NR SR v demarši je dôkazom toho, že necitlivosť riešenia vnútropolitických otázok spojená s absenciou politickej kultúry môže SR skomplikovať zahraničnopolitické vzťahy. Predseda SNS J. Slota včera vyhlásil, že veľvyslanci Francúzska a Nemecka sa dopustili vmešovania do vnútorných záležitostí suverénneho štátu.

Demarš štátov EÚ je jasným signálom, že povolebné politické dianie v SR sledujú v zahraničí s obavami. Pre SME to uviedol hovorca MKDH G. Bárdos. "Nie je bežnou praxou, aby EÚ demaršom reagovala na politickú situáciu v niektorom štáte. Je to jednoznačný signál, z ktorého treba vyvodiť dôsledky," povedal. Maďarská občianska strana (MOS) podľa hovorcu K. Petöcza považuje demarš "za vážny signál pre Slovensko a nastupujúcu moc, ktorý svedčí o tom, že EÚ je znepokojená vývojom politickej situácie v SR". Tlačová tajomníčka Spolužitia E. Pogányová označila demarš za dôrazné upozornenie zo strany európskych štátov. "Naše hnutie už neraz vyjadrilo názor, že Slovensko bude musieť zaplatiť cenu za politickú nestabilitu, preto vytvorenie vlády a účinné kroky k politickej konsolidácii sú neodkladné," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: SME - bog, iš

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 172
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 457
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 176
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 760
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 698
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 676
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 951
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu