ka Francoisom Mitterrandom. Šéf nemeckého vládneho kabinetu tlmočil osobne pozvánku hlavám štátu, premiérom a ministrom zahraničných vecí Slovenskej republiky, Česka, Poľska, Maďarska, Rumunska a Bulharska. V druhý deň essenského summitu (10. decembra) sa pozvaní hostia zídu na spoločnom obede s predstaviteľmi už pätnástich členských krajín Európskej únie.
Spolkový kancelár bude z pozície krajiny, predsedajúcej v tomto polročnom období, informovať pozvaných partnerov z pridružených krajín o výsledkoch essenského zasadania. Rada EÚ plánuje v Essene konzultovať postupné kroky približovania najvážnejších kandidátov k EÚ s konečným cieľom ich plného členstva. V roku 1995 má vzniknúť tzv. Biela kniha, v ktorej má EÚ precizovať otázky rozširovania spoločného trhu obchodných viacsmerných aktivít, prispôsobenia právnych noriem v reformných krajinách podľa vzoru európskej pätnástky a zdôrazniť zintenzívnenie spolupráce v ekologickej či právnej oblasti. "Myslím si, že v tejto chvíli z psychologického hľadiska, lebo referendum v Nórsku prinieslo opačný výsledok, je potrebné vyslať signál o úsilí EÚ budovať integrovanú Európu zvnútra i zvonka," povedal Helmut Kohl na tlačovej konferencii.
V Essene sa má hovoriť o časovom pláne približovania štátov strednej a východnej Európy k EÚ, no nik z prítomných určite nevysloví žiadny konkrétny dátum alebo presnejšie vymedzené termínové obdobie, povedal mi v rozhovore jeden pracovník nemeckého ministerstva zahraničných vecí. Asociovaná šestka, pozvaná na essenský summit EÚ, môže rátať nanajvýš s tým, že do EÚ vstúpi tak, akoby na najvyššie poschodie kráčala po schodoch. Veľa bude záležať na tom, čo ktorá krajina preto na jednotlivých stupienkoch urobí. V Bruseli určite nesedí centrálny mozog, rozhodujúci o tom, komu sa dvere do EÚ otvoria skôr a komu neskôr. Isté je však aj to, že po nórskom syndróme bude rozširovanie "európskeho klubu" poznačené opatrnosťou a dôraznejším preverovaním splnenia podmienok a schopností splniť si voči Bruselu povinnosti. Komisár pre zahraničie EÚ Hans van den Broek sediaci po boku v januári sa lúčiaceho predsedu komisie EÚ Jacquesa Delorsa nie nadarmo oznámil: "Nórske nie Únii skomplikuje najmä rozhodnutia o prijímaní ďalších plnoprávnych členov a kurz rozširovania EÚ sa musí v budúcnosti fixovať". Nie náhodou premiér Francúzska sprevádzajúci v Bonne odchádzajúceho a chorobou poznačeného Francoisa Mitterranda nadhodil diskusiu o "Európe rozličných kruhov". Francúzsky prezident v tejto súvislosti varoval pred posudzovaním budúceho stavu Európy z ideologických pozícií. To by podľa Mitterranda viedlo k novodobému rozdeleniu starého kontinentu. Kohlov politický priateľ vedel, čo hovorí. V jeho krajine, kde sa už rozpútala prezidentská volebná kampaň, jeden z kandidátov na prezidentský post Jacques Delors presadzuje napríklad európsku federáciu, druhý - Jacques Chirac - hovorí o "variabilnej geometrii", tretí - Edouard Balladur - postavil proti nemeckej téze o silnom jadre Európy predstavu Európy viacerých kruhov. A to sme sa ešte nezaoberali deštrukčným pôsobením balkánskej krízy na celoeurópsku súdržnosť. Zhoda panuje iba v tom, že balkánsku vojnu treba riešiť politicky, ale ako, akými prostriedkami, v tom si prestáva rozumieť aj Bonn s Parížom. Okrem toho sú v Európe cítiť určité nároky Ruska a počuť aj nástojčivé hlasy pripomínajúce zanedbávanie európskeho juhu a oblasti stredomoria. Summit v Essene preto okrem stiskov rúk a úsmevov politikov pre objektívy a kamery (čo je tiež dôležité) povie nanajvýš A. Na B či C si budeme musieť počkať...
(Autor je spravodajcom SRo v Nemecku)
Autor: BRAŇO ZVARA