Aj po svojom sneme je KDH rozhodnuté robiť účinnú opozičnú politiku *Ján Čarnogurský staronovým predsedom KDH

KOŠICE (SME - eb, jo, rk) - Na sobotňajšom sneme KDH bol za predsedu opätovne zvolený Ján Čarnogurský, podpredsedami zostali František Mikloško, Ivan Šimko a Mikuláš Dzurinda, novým podpredsedom KDH pre zahraničie sa stal poslanec NR SR Ján Figeľ (nahradi

l Emila Komárika).

J. Čarnogurský sa vo svojej správe zamýšľal nad transformáciou, ktorou v uplynulých rokoch od novembra 1989 prechádzal pôvodný protiklad medzi komunistami a nekomunistami a vyústil do dnešného protikladu medzi dvoma politickými filozofiami pre Slovensko. "Niekdajší komunisti síce uznávajú prednosť demokracie, ale neveria, že v SR sa dá vládnuť za plnej účasti demokratických síl a rešpektovania demokratických pravidiel, ani že Slovensko je schopné vládnuť si samo, a nazdávajú sa," konštatoval J. Čarnogurský, "že politickú stabilitu u nás možno dosiahnuť dominanciou jednej politickej sily.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

(Pokračovanie na 2. strane)

Druhá filozofia verí, že občanov Slovenska možno zjednotiť na základe vyváženia ich legitímnych záujmov, že je u nás dosť slušných ľudí schopných dohodnúť sa. Táto filozofia vychováva ľudí, aby mali charakterovú pevnosť pre udržanie slobody. Prvú filozofiu vyznáva praktickou politikou HZDS, k druhej sa hlási KDH. Ak by prvá politika zvíťazila, pre SR by to malo zlé následky." J. Čarnogurský pripomenul úsilie KDH, orientované na dohodu politických síl, ktorá sa premieta i do vlády širokej koalície, a vysvetlil dôvody, prečo KDH v súčasnosti nevidí podmienky na akékoľvek rokovanie s HZDS. KDH je rozhodnuté robiť účinnú opozičnú politiku a proti autoritárskej politike používať praktický odpor.

Ján Čarnogurský upozornil na to, že politika HZDS vedie SR do vnútorných rozbrojov a medzinárodnej izolácie. Uviedol, že demarš Európskej únie SR bol iba druhým tohto typu, prvý adresovali pred troma rokmi juhoslovanskej vláde. Pripomenul, že kým KDH spoluurčovalo politickú líniu SR, žiadne demarše zo zahraničia neprichádzali. Zdôraznil ďalej, že v parlamentných a komunálnych voľbách dosiahlo KDH ako jedna z mála strán lepšie výsledky ako v predchádzajúcich. V intenciách päťročného vývoja KDH od novembra 1989 v kontexte s politickou orientáciou SR predložili delegátom správy aj podpredsedovia E. Komárik, M. Dzurinda, I. Šimko a F. Mikloško, ktorí kriticky analyzovali výsledky zahraničnej a ekonomickej politiky KDH, jeho postavenie a pôsobenie v koaličnej vláde i dôvody, pre ktoré KDH nie je v niektorých vrstvách obyvateľov SR akceptované.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi hosťami, ktorí sa v sobotu predpoludním prihovorili delegátom, bol aj predseda DU premiér J. Moravčík. Ocenil stabilitu KDH v našom politickom živote, ktorá sa prostredníctvom ministrov, nominovaných KDH do jeho kabinetu, preniesla i do vlády širokej koalície.

Snem potom prerokoval stranícke dokumenty a zvolil funkcionárov hnutia i Radu KDH (44 členov), najvyšší orgán KDH v období medzi snemami. Vo všeobecnej diskusii odznelo viacero názorov týkajúcich sa procesu zjednocovania pravicových a stredových strán či úloh KDH v nastupujúcich pomeroch.

Na tlačovej besede J. Čarnogurský uviedol, že uprednostňuje variant, aby súčasná vláda nepredkladala rozpočet do NR SR, pretože pri odmietavom postoji HZDS to nemá zmysel. M. Dzurinda podporil tento názor tvrdením, že podľa zákona o rozpočtovom hospodárení rozpočtové provizórium nastupuje aj v prípade neschválenia rozpočtu, aj v prípade jeho nepredloženia. V otázke prípadných predčasných volieb predseda KDH potvrdil, že KDH bude mať o ich konanie záujem iba vtedy, ak by prieskumy verejnej mienky ukazovali, že by voľby dopadli inak ako v septembri 1994. V závere rokovania účastníci snemu prijali uznesenie a vyhlásenie k demokratickým silám na Slovensku, v ktorom ich vyzývajú, aby svojím konaním zabránili zneužitiu volebných výsledkov a nastoleniu autoritatívneho režimu.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: SME - eb, jo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 351
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 468
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 214
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 753
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 736
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 687
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 929
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu