BRATISLAVA (SME - bog, rk, pt) - Pri voľbe predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) bolo včera odovzdaných 140 hlasovacích lístkov, z nich bolo 135 platných. V tajnom hlasovaní poslanci z troch kandidátov zvolili za predsedu NKÚ Štefana Balejíka, ktorý dostal 72 hlasov. Kandidát Spoločnej voľby J. Olej dostal 50 hlasov a kandidát Maďarskej koalície Š. Harna 13 hlasov.
S hodinovým oneskorením včera popoludní druhý deň pokračovala 3. schôdza NR SR. Ešte predtým poslanci HZDS - RSS osobne v rokovacej sále gratulovali novovymenovaným členom vlády. Ruku premiérovi V. Mečiarovi prišli stisnúť aj bývalí ministri zo SDĽ P. Koncoš a P. Magvaši. Premiér Mečiar vo svojom vystúpení zdôraznil, že predčasné voľby možno napriek niektorým nedostatkom považovať za demokratické, ako aj za prejav občianskej vôle, ktorá by mala platiť v rokoch 1994-1998. Povolebné rokovania boli podľa neho vedené tak, aby každá politická strana dostala možnosť prevziať zodpovednosť za výkonnú moc v štáte. "Niektoré strany sa rozhodli byť v opozícii a myslím si, že byť v opozícii nie je hanba. Vláda navrhuje spoluprácu všetkým, ktorí sa rozhodli nebyť vo vláde," povedal V. Mečiar. Po predstavení členov jeho kabinetu uviedol, že víta kontrolu vlády parlamentom, aby sa znížili možné omyly a chyby v činnosti vlády.
(Pokračovanie na 2. strane)
"Od pomerov v parlamente, ochoty a schopnosti kooperovať, podporiť vládu závisí stabilita politického systému v SR. Preto všetkým, ktorí k tomu chcú prispieť, vyzývam k spolupráci. Tak ,ako som ponúkol zmierenie pánu prezidentovi, ponúkam ho všetkým, ktorí v marci 1994 akoukoľvek mierou prispeli k vnútropolitickej kríze. Treba dohodu," vyhlásil V. Mečiar. Podľa jeho slov sa zahraničnopolitická orientácia SR nezmení, závisí však aj od toho, "aké správy dávame svetu my sami". Predseda mandátového a imunitného výboru M. Kočnár (ZRS) potom prečítal správu výboru, podľa ktorej na miesta poslancov, ktorí sa stali členmi vlády, nastupujú náhradníci. Členom vlády poslanecký mandát nezaniká, iba sa počas ich pôsobenia vo vláde neuplatňuje. Osem náhradníkov za HZDS a jeden za SNS zložili sľub do rúk predsedu NR SR .
Ako prvý poslanci prerokovali poslanecký návrh novely zákona o štátnom rozpočte na rok 1994. Podľa nej sa zvyšuje deficit štátneho rozpočtu z pôvodných 14 miliárd korún na 14,650 mld Sk. V rozprave opoziční poslanci upozornili na nebezpečenstvo zvyšovania deficitu rozpočtu, pričom R. Filkus (DU) žiadal od podpredsedu vlády S. Kozlíka odborné stanovisko k tejto otázke. "Poľnohospodárstvo považujeme za strategické odvetvie a z nášho zámeru tieto peniaze nepovažujeme za stratené," reagoval S. Kozlík. Po skončení rozpravy, čo iniciovala vládna koalícia, zo 122 prítomných za prijatie novely hlasovalo 109 poslancov.
Ďalším bodom programu bola voľba funkcionárov Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Predchádzajúci boli odvolaní v noci z 3. na 4. 11. 1994. R. Fico (SDĽ) obhajoval kandidáta na funkciu predsedu NKÚ J. Oleja, ktorý tento post zastával do 4. 11. 1994. J. Ľupták (ZRS) navrhol do tejto funkcie zvoliť Štefana Balejíka. "Jeho správanie sa vyznačuje vysokým stupňom čestnosti a zodpovednosti a vo verejnosti má povesť spravodlivého, prísneho a čestného občana, ktorý ctí zákony," povedal podpredseda NR SR J. Ľupták. V tejto súvislosti sa poslanec KDH F. Javorský, za bývalého režimu niekoľko rokov väznený, opýtal, či Š. Balejík spĺňa podmienky tzv. lustračného zákona, keďže jeho meno s evidenčným číslom 2010 bolo publikované ako meno agenta ŠtB. J. Ľupták na obranu Š. Balejíka konštatoval, že jeho brat v roku 1947 emigroval do Kanady a "vzhľadom na situáciu, aká bola aj s otváraním listov, prišli policajti za ním a tak bol zaznamenaný do materiálov ŠtB". J. Ľupták zároveň vyhlásil:"Ja viem veľmi dobre, počul som, ako sa lustrácie robili, ako sa vymýšľali, treba tomu dať pokoj". L. Pittner (KDH) konštatoval, že nie je jedno, či bude budúci predseda NKÚ vydierateľný. Varoval poslancov pred tým, aby bola Š. Balejíkovi táto funkcia zverená. Na požiadanie klubov Spoločnej voľby a ZRS bola vyhlásená prestávka. V tajnom hlasovaní potom poslanci z troch kandidátov zvolili za predsedu NKÚ Štefana Balejíka, ktorý dostal 72 hlasov. Kandidát Spoločnej voľby J. Olej dostal 50 hlasov a kandidát Maďarskej koalície Š. Harna 13 hlasov. Poslanci v tajných voľbách zvolili i dvoch podpredsedov NKÚ. Kandidát SNS Michal Fidluš dostal zo 134 platných hlasov 71 a kandidát HZDS Juraj Slovinský 79 hlasov. Kandidátka SDĽ M. Ďuračinská a kandidát Maďarskej koalície Š. Harna nezískali dostatočný počet hlasov. Dnes schôdza pokračuje návrhom na vyslovenie nedôvery členom Rady SR pre rozhlasové a televízne vysielanie.
Autor: SME - bog, pt