kujú 3 nuly. Celý tento rok budú platiť nové aj staré bankovky a staré sa budú priebežne sťahovať z obehu. Vo finančných ústavoch ich bude možné vymieňať až do roku 2002. "Termín výmeny peňazí nie je v tomto prípade úplne presný. Skôr ide o postupné vytláčanie starých bankoviek novými," uvádza Alexander Jurov z Ruskej centrálnej banky. Štát svojich občanov na 1. január už takmer dva mesiace starostlivo pripravoval v prvom rade prostredníctvom televíznych obrazoviek. Známe osobnosti prevažne z umeleckých kruhov v akoby náhodných rozhovoroch vysvetľovali, že nikto nemusí mať z denominácie strach. "Jednoducho prestaneme byť milionármi, horšie nám preto určite nebude," vravela väčšina z nich. Na to, aby bol človek rubľovým "milionárom", stačí v súčasnosti necelých 6000 korún.
Prostredníctvom masívnej prípravnej kampane výskumy verejnej mienky ukazujú, že tretina obyvateľstva má z vyčiarkovania núl strach. Obavy majú predovšetkým staršie generácie a sociálna vrstva s nižším vzdelaním. Obe tieto kategórie občanov zostávajú nedotknuté trhovými reformami a denomináciu si pletú s devalváciou. Niektorí respondenti na otázku: Z čoho konkrétne majú strach - uviedli naozaj kuriózne odpovede typu "denominácia sa vykonáva v záujme tých, ktorí majú veľa peňazí a málo rozumu, takže peniaze nedokážu spočítať". Veľa ľudí však vidí v zavedení nových peňazí inflačné špirály a zvýšenie cien. Bankové domy zaznamenali v posledných decembrových dňoch zvýšené výbery, v zmenárňach stúpol dopyt po dolároch, ale ani zďaleka sa nedá hovoriť o nejakej masovosti.
Z teoretického hľadiska by denominácia nemala mať na ekonomiku krajiny žiadny vplyv. Ide o psychologický krok, ktorý by časom mal Rusom vrátiť dôveru v ich tradičnú menu a celkovo posilniť národné sebavedomie. Z tých istých pohnútok napríklad generál de Gaulle vo Francúzsku vyčiarkoval nuly v roku 1960, aby sa frank opticky vyrovnal s nemeckou markou. Naopak, Taliani a Japonci s veľkými počtami žiadne problémy nemajú. Príklady z tretieho sveta môžu u časti obyvateľov vyvolať aj negatívny psychologický efekt. Mať milión starých rubľov je jednoducho viac ako tisíc nových, hoci v obchode za ne nakúpime úplne ten istý tovar. Práve tento efekt môže podľa niektorých odborníkov vytvoriť silnejší inflačný tlak a tým aj rast cien.
Či sa pesimistické predpovede naplnia - na to si budeme musieť nejakú chvíľu počkať. V Rusku sa po Silvestri začína naplno pracovať až 5. januára a až vtedy sa z bánk roztečú nové ruble do ulíc. Na Nový rok a včera ich nebolo vidieť.
Autor: JAN TOBIÁŠ, Agentúra Epicentrum