sa nepočítalo pri tvorení a schvaľovaní českého právneho systému, a preto je pochopiteľné, že vyvoláva polemiku v novinárskych, ale aj odborných právnických kruhoch. Skutočným problémom pre budúcnosť českej politiky je však to, že Miroslav Sládek získa určite viac hlasov, ak začne svoju kampaň spoza mreží pankráckej väznice.
Typ politik, ako je Sládek, z deväťdesiatich percent získava popularitu zo škandálov a radikálnych prejavov. Preto mu súčasný pobyt za mrežami môže z politického hľadiska iba pomôcť, a to zvlášť v čase, keď sa preferencie republikánov už dlhší čas držia pod hranicou piatich percent. Sládek sa môže rovnako tešiť aj z legislatívnej hmly, ktorá sa vytvorila ohľadne jeho pobytu na Pankráci. Už dnes sa môže odvolávať na názory viacerých právnikov aj politikov, ktorí tvrdia, že nikto vrátane súdu nemá právo mu zabrániť vykonávať funkciu poslanca, čím by boli spochybnené aj hlasy jeho voličov. Ak by predseda republikánov svojimi výrokmi a správaním sa voči súdu a polícii stratil niekoľkých priaznivcov, čo je málo pravdepodobné, stratu doženie v tábore ešte nepresvedčených Čechov práve tým, že zo seba vytvorí obeť sprisahania. Rozprávky o tom, že všetko bolo pripravené z Bonnu alebo Tel Avivu, asi na seba tiež dlho nenechajú čakať.
Sládkovi stúpenci situáciu rozhorčene porovnávajú s päťdesiatymi rokmi, s heydrichiádou a v tomto prípade sa odvolávajú aj na ľudské práva. Po presvedčivé príklady, že keď sa ubližuje politikom, ktorí nadovšetko milujú svoj národ a nedajú sa kúpiť cudzími mocnosťami, tak potom sa dokážu aj voliči inak vlažní nahnevať spravodlivým hnevom a odovzdať hlas tomu, ktorého chcú všetci zničiť, nemusí Sládek chodiť ďaleko.
Termín predčasných volieb ešte nie je určený, ale predvolebná kampaň sa už každopádne začala. Keď ju Václav Klaus začal originálne - hádkou s Josefom Luxom v televíznej "sedmičke", tak Sládek ho v originalite jednoznačne predstihol. Čo Sládkov volič určite náležite ocení.
Autor: MARIÁN NIČ (Autor je stálym spolupracovníkom SME.)