V dnešnom ľavicovom Francúzsku tomu nechcel nikto ani veriť. Nezamestnaní, i keď predstavujú viac ako 12 percent aktívneho obyvateľstva, zvyčajne požadujú skôr solidaritu či sústrasť mocných a ukazujú na slabosť spoločnosti. Toto však dokázali postaviť na hlavu prokomunistické odbory CGT, ktoré zmenili svojou účinnou podporou hnutie francúzskych nezamestnaných, dnes nepochybne najsilnejšiu politickú silu krajiny. Včera donútili aj socialistického premiéra Lionela Jospina, aby zrušil všetky svoje politické schôdzky a venoval sa výlučne riešeniu tohto problému. Kľúč k jeho riešeniu majú pritom v rukách organizácie francúzskych nezamestnaných, ktoré od 11. decembra minulého roka v mnohých mestách obsadili tamojšie pracovné úrady a predovšetkým výplatné strediská podpory v nezamestnanosti. Ich prítomnosť vo dne v noci bráni úradníkom v práci, takže nemôžu hľadať prácu pre nezamestnaných a ani vyplácať podpory. Na žiadosť svojho vedenia teda radšej zostávajú doma. Napriek policajným zásahom bolo ešte vo štvrtok dopoludnia vo Francúzsku štrajkujúcimi nezamestnanými obsadených 28 výplatných miest podpôr v nezamestnanosti.
Požiadavky nezamestnaných sú jasné: chcú mimoriadnu ročnú prémiu najmenej 3000 frankov a predovšetkým zvýšenie podpôr. Premiér Jospin musí riešiť navyše ďalší problém vo svojej vláde. Komunistickí ministri a zástupkyňa zelených ministerka životného prostredia Dominique Voynetová sú jednoznačne na strane hnutia nezamestnaných a tým v priamej opozícii voči socialistickej ministerke práce Martine Aubryovej.
Pre vládu je zatiaľ vylúčené ustúpiť požiadavke trojtisícovej prémie pre všetkých a ponúka individuálnu pomoc. Okrem prokomunistických odborov CGT ani ostatné odborové ústredne nie sú príliš naklonené vytvoreniu nezávislých organizácií francúzskych nezamestnaných. Francúzsky premiér venoval včerajší deň i časť noci spoločne s ministerkou Aubryovou vyjednávaniu so zástupcami odborov, zamestnávateľov a nezamestnaných, s každým zvlášť a s jediným cieľom: dosiahnuť znovuotvorenie pracovných úradov a výplatných stredísk. Tí sa zasa vyhrážajú, že ak nebudú splnené aspoň niektoré z ich požiadaviek, dajú svojmu hnutiu omnoho ostrejšie formy. Premiér Jospin by mal verejnosti oznámiť výsledok rokovaní dnes dopoludnia. Ak boli rokovania bezvýsledné, tak vôbec nie je vylúčené, že francúzskymi ľavicovými vládnymi kreslami neotrasie rozdrobená parlamentná pravica, ale nezamestnaní. Vôbec nie je vylúčené, že komunistickí ministri ohlásia svoj odchod z vládnej koalície.
Autor: ADOLF BAŠTA, Paríž (Autor je stálym spolupracovníkom SME.)