PERTH, MELBOURNE (PRE SME - ANDREJ BUČKO) - V sobotu popoludní sa stali slovenskí tenisti Karina Habšudová a Karol Kučera neoficiálnymi majstrami sveta miešaných družstiev. Vyhrali jubilejný 10. ročník prestížneho Hopmanovho pohára v Perthe, získali nádhernú trofej, drahé diamantové loptičky a šek na 220 000 austrálskych dolárov! Hoci sa najskôr museli kvalifikovať, napokon vyhrali skupinu a vo finále zdolali aj druhé nasadené, vysoko favorizované a neporazené Francúzsko 2:1 po dramatickom priebehu.
HABŠUDOVÁ - PIERCEOVÁ 4:6, 5:7 za 100 minút. Úvodné štyri gemy trvali pol hodiny, obe predvádzali útočný tenis s minimom chýb. Bratislavčanka viedla 4:3, no neudržala záver. V druhom sete sa vývoj opakoval do stavu 3:2, ale v 7. hre urobila naša hráčka pár kiksov vrátane dvojchyby a stratila podanie. Zabojovala však za stavu 4:5, keď odvrátila dva mečbaly a získala brejk späť. Vzápätí čistou hrou znovu prišla o podanie. Tuho však vzdorovala svetovej sedmičke, donútila ju siahnuť na dno síl. V Pierceovej prospech rozhodlo istejšie podanie v dôležitých fázach a razantný, presnejší forhend. Pierceová premenila 4 z 10 brejkbalov, kým naša iba dva zo 17!
KUČERA - PIOLINE 7:6 (9:7), 6:4 za 101 minút. Bratislavčan pokračoval vo fantastických výkonoch a prvý raz v živote zdolal Francúza, ktorý v skupine nestratil ani set. Kučera mal impozantný nástup, viedol 3:0, no trochu sa zľakol a Pioline vyrovnal. Rozhodoval tajbrejk, v ktorom súper viedol už 5:3, no nasledovali údery zastavujúce dych. Náš hráč otočil na 6:5 a premenil až tretí setbal. Uvoľnenejší už nedal Francúzovi veľa šancí v druhom sete. Výborne podával, vedel si utvoriť tlak, pod ktorým sa Pioline nedostal k svojej nepríjemnej hre.
KUČERA, HABŠUDOVÁ - PIOLINE, PIERCEOVÁ 6:3, 6:4 za 72 minút. Francúzka nastúpila so zabandážovaným stehnom, ale Slováci nebrali ohľad na nič a diktovali vývoj. V prvom sete kuriózne potrebovali na premenenie až osem setbalov a vydýchnutie ich stálo stratu na začiatku druhého - 1:3. Zvrátili však na 5:3 a za stavu 5:4 a 0:30 napokon Kučera udržal podanie a hneď prvý mečbal využil prasiatkom. Obecenstvo i súperi mu to odpustili, lebo naši si za nasadenie a vôľu po víťazstve úspech zaslúžili a šťastní vychutnávali ovácie plného hľadiska Burswood Dome (8500 divákov). Krajiny bývalého Česko-Slovenska sú tak najúspešnejšie v dejinách pohára: ČSSR ho vyhrala roku 1989, ČR 1994 a SR 1998. Francúzi, ktorí jediní okrem hostiteľskej krajiny štartovali vo všetkých 10 ročníkoch, na prvenstvo stále čakajú.
Autor: PRE SME - ANDREJ BUČKO