Poslanec NR SR Ľubomír Fogaš interpeloval v NR SR ministra kultúry: Často s veľkým pátosom hovoríme o Slovensku, o tom, ako sme naň hrdí, pritom zabúdame, že to, čo máme, je potrebné udržiavať, aby sme aj to mohli ukazovať ako výsledok nášho kultúrneho života. Budem hovoriť o Haličskom kaštieli. Naposledy bol reštaurovaný v roku 1955, keď boli reštaurované maľby v hlavnej zasadacej sále. Kaštieľ potrebuje obnovu. V roku 1965 bol v draho opravenom kaštieli zriadený ústav sociálnej starostlivosti. Jeho chovanci a personál sa starali aspoň o okolie kaštieľa a o jeho základnú údržbu. Ale po ich odchode 1. októbra 1993, keď sa presťahovali do novej budovy v Lučenci, začalo všetko chátrať. Ak by ste sa teraz, pán minister, odhodlali navštíviť tento kaštieľ, privítajú vás holé a ošarpané múry, rozbité okná, nepríjemný zápach a večné ticho. Ticho, na ktoré zámok nikdy nebol zvyknutý. Jeho múry poznali radosť, smiech i plač, krik. Dnes tieto múry ticho stoja a týmto tichom vyjadrujú pravdu o nás aj o vás, teda aj o štátnej správe, ktorá je povinná sa o tento zámok starať.
HALIČSKÉ ZVESTI
V Zelenči aj naďalej panuje stav bezvládia
Novozvolený zástupca starostu, poslanci obecného zastupiteľstva a príslušníci Okresného oddelenia PZ Trnava čakali v stredu na starostu obce Zeleneč, ktorý mal odovzdať kľúče od kancelárie a pokladnice a pečiatku starostu. Pred deviatou hodinou zastavilo pred Obecným úradom v Zelenči policajné auto. Jeho posádka mala na starosti dohliadnuť na nerušené prevzatie spomínaných predmetov. V kancelárii obecného úradu už čakali na príchod starostu poslanci a nový zástupca starostu František Bachratý. Spolu s príslušníkmi OO PZ čakali vo vyhriatej miestnosti na príchod zástupcu prokuratúry a bývalého starostu obce. Zohriať sme sa chceli i my, ale bývalý starostov zástupca Augustín Jedlička nám v tom zabránil. Nový zástupca starostu František Bachratý nechcel násilím vniknúť do objektu, a tak všetci čakali na príchod starostu pred obecným úradom. Ten, aby zmaril vydanie kľúčov, si radšej vzal dovolenku. Hľadali sme ho aj doma, ale manželka Jozefa Královiča nám povedala, že šiel do Trnavy na políciu, aby v Zelenči urobila poriadok. Našu správu si hliadka OO PZ overila, no výrok starostovej manželky sa nezakladal na pravde. O desiatej hodine sa poslanci a polícia rozišli. Podľa nich nemalo ďalšie čakanie zmysel. Ešte v stredu večer zasadlo obecné zastupiteľstvo, aby riešilo potreby riadneho chodu obce a zhodnotilo danú situáciu. Veď od 16. júna 1997 je v obci bezvládie, ktorého vyriešenie asi potrvá do nových volieb starostu obce, ktoré sa budú konať 14. marca 1998.
TH EXTRA, Trnava
P. Rusnak navštívil Rimavskú Sobotu
Predseda Svetového kongresu Slovákov Pavol Rusnak, podnikateľ z Kalifornie, navštívil počas 10-dňovej návštevy Slovenska v dňoch 3.-4. januára 1998 aj Rimavskú Sobotu. Na návštevu nášho regiónu ho pozval prezident Tauris, a. s., Ladislav Sedmák. "Chcel som, aby pán Rusnak bližšie spoznal náš problematický región a najmä súvislosti, v akých tu na Slovensku podnikáme. Súčasne som mu chcel predstaviť projekt Kurinecké kúpele, ktorý ponúka široké možnosti agroturistiky pri zachovaní etnografických prvkov Gemera - Malontu. Dozvedel som sa totiž, že P. Rusnak spolu s ďalšími krajanmi - podnikateľmi má záujem investovať do cestovného ruchu na Slovensku. Projekt kúpeľov P. Rusnaka zaujal, a dohodli sme sa, že spracuje k nemu stanovisko, ku ktorému sa vrátime pri jeho ďalšej návšteve Slovenska v tomto roku," povedal L. Sedmák.
GEMERSKÉ NOVINY