Pavel Složil exkluzívne pre SME: "Kurnikovová je pre mňa výzvou"

Bývalý československý reprezentant, víťaz Davisovho pohára a skvelý deblista, 42-ročný Pavel Složil je známy najmä svojimi aktivitami v ženskom tenise, ale ani v mužskom nepohrdol napríklad funkciou manažéra ostravského turnaja ATP Tour. Vedno so Šmídom .

Bývalý československý reprezentant, víťaz Davisovho pohára a skvelý deblista, 42-ročný Pavel Složil je známy najmä svojimi aktivitami v ženskom tenise, ale ani v mužskom nepohrdol napríklad funkciou manažéra ostravského turnaja ATP Tour. Vedno so Šmídom utvoril kedysi vynikajúci pár, v štvorhre bol vo svetovej desiatke a v dvojhre stabilne v stovke. V trénerskom remesle sa stal slávnym vďaka koučovaniu Steffi Grafovej, ktorú priviedol na svetový trón a dlhých päť rokov držal jej vysoký štandard. Potom na krátke obdobie prevzal Capriatiovú, M. Maleevovú i kapitánsku úlohu v českom fedcupovom tíme, ale po roku 1994 s profesionálnym trénovaním prestal. Teraz v Sydney sa objavil v tíme Anny Kurnikovovej, 16-ročnej ruskej krásavice. V sobotu po Kurnikovovej tesnej prehre s Hingisovou síce na dohodnutý rozhovor nebol vhodný čas, ale Pavel je profík a sľub splnil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

m Ako ste sa vlastne dostali na trénerské kreslo k Anne?

"Vlani hrala Kurnikovová na turnaji v Brne a po ňom ma oslovili z jej agentúry IMG, či by som ju neprišiel trénovať na skúšobné obdobie na dva turnaje do Sydney a Melbourne. Poznal som ju aj predtým z Floridy od jej 9 rokov, mám tam dom a dával som jej nejaké rady už vlani vo Wimbledone, no potom sa nikto neozval. Možno, ak by nehrala v Brne, ani teraz by z toho nič nebolo. Zmluva nie je podpísaná, ešte si musíme sadnúť na detaily"

m Čo si sľubujete od novej práce?

"Je to výzva. Povedal som si, že sa k individuálnemu koučingu vrátim, až keď sa objaví superponuka a toto je práve taká. Anna je atraktívna, dobre vyzerá, už dnes je veľkou hviezdou na celom svete a vlastne mám šťastie, že si ma vybrala. Nečaká má ľahká práca ako so Steffi, ktorej mohli stačiť dve-tri hráčky, konkurencia je tvrdšia, no o to zaujímavejšia."

SkryťVypnúť reklamu

m V akom stave ste našli Kurnikovovej profesionálnu tenisovú prípravu?

"Nie v ideálnom. Chýbalo jej profesionálne vedenie, ktoré jej ani Bollettieri nesposkytol. Zväčša sa pripravovala s mamou, no Ala nie je naozajstnou trénerkou. Iba čo-to pochytila z ciest, turnajov a od Bollettieriho. Potrebovali chlapa, ktorý by sa jej systematicky venoval a viedol prípravu. Kurnikovová má rozhodne dosť talentu, predviedla to aj proti Hingisovej. Publicita okolo nej je príliš veľká, a ktovie, či to prospieva."

m Ako s odstupom času hodnotíte svoje predchádzajúce pôsobenie?

"Päť sezón s Grafovou bolo krásnych, všetko fungovalo, Steffi je špičkovou športovkyňou, ideálnou zverenkou, úspech by mal zrejme hociktorý tréner. S Capriatiovou som si vybral nešťastné obdobie, keď sa jej už nechcelo trénovať, hrať ani cestovať a po štyroch mesiacoch sme skončili. Dobre sa rozbehla spolupráca s Magdalenou Maleevovou, už po šiestich mesiacoch ju WTA Tour vyhodnotila za hráčku s najvýraznejším pokrokom. Žiaľ, prišli zranenia, nejaké choroby, prerušenia kontaktov a po 18 mesiacoch sme úplne prestali."

SkryťVypnúť reklamu

m Čo si myslíte o slovenskom tenise?

"Niekoľko vašich najlepších hráčov začalo presne triafať do loptičiek a získavať úspechy. Preto stúpa motivácia, otvorili sa možnosti pre konkurenicu, oproti minulosti sa rapídne zvýšila základňa. Kučera, Hrbatý, Habšudová a Nagyová dosiahli vo svetovom tenise pokrok a tým, čo sa o to zaslúžili, treba zablahoželať. "

m V tenise máte stále niekoľko zaujímavých funkcií, stihnete sa venovať všetkým aktivitám?

"Spolupracujem s Teleaxisom, ostávam riaditeľom ženského turnaja v Brne a pravou rukou Petra Kovarčíka na ostravskom IPB Czech Indoor v ATP Tour. Ak sa podpíše zmluva s Kurnikovovou, budem musieť oddialiť svoj najväčší projekt - Českú tenisovú akadémiu vo Frýdlante nad Ostravicou, ktorá má poniesť moje meno. Celý projekt je už hotový, ale chcem ho aj riadiť."

SkryťVypnúť reklamu

m Máte vôbec čas aj na rodinu a záľuby?

"Vlani som na prekvapenie strávil dosť voľných týždňov s rodinou, najmä v zime. Bývame v rakúskom Zell am See, ale ponechal som si aj sídlo v Prahe. Chodievame na lyžovačky, na tenis, milujem golf, Zell am See je ideálne miesto."

Autor: ANDREJ BUČKO, Melbourne (Autor je stálym spolupracovníkom

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 844
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 203
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 677
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 398
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 736
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 568
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu