Viac hláv, viac rozumu (a úspor)

Známe porekadlo platí takmer všade, kde je možné spájať ľudské sily. Takisto platí aj pri tvorbe zákonov, ktoré môžu pomôcť všetkým - špeciálne všetkým investorom, ktorí chcú ponúknuť svoj kapitál ako minoritní vlastníci.

Nedávno sa objavila správa o úspešnej aktivite spoločnosti Matador, a.s., pri hľadaní spoluinvestora v novom projekte. Japonská spoločnosť Bridgestone vstúpi do tohoto projektu ako väčšinový finančný investor a v súčasnosti je najvážnejším problémom, ktorý bráni okamžitému vzniku novej spoločnosti, potreba dosiahnuť prijateľné podmienky pre ochranu záujmov spoločnosti Matador, a.s., ako budúceho minoritného vlastníka.

Je možné, že takéto individuálne skúsenosti našich najvýznamnejších firiem presvedčia ich predstaviteľov (a často aj významných vlastníkov), aby vytvárali potrebný tlak na vládu a zákonodarcov, ktorí by mohli vytvoriť dostatočné podmienky pre ochranu minoritných akcionárov už na úrovni zákonov. Pokiaľ fungujúce a naozaj ochranné zákonné normy pre minoritných vlastníkov neexistujú, dochádza pri akejkoľvek potrebe združovania zdrojov investorov k zbytočným stratám na zabezpečenie takejto ochrany. Investori, ktorí sú ochotní vstupovať do nových projektov v minoritnej pozícii totiž pochopiteľne požadujú kvalitnú ochranu ich majetku. Tvorba tejto ochrany stojí peniaze - jednak za poplatky právnikom (odborníkom na ochranu minoritných vlastníkov) a na druhej strane za stratu času (ktorá je v podstate dvojnásobná - neskôr sa štartuje projekt, ktorý neskôr prináša výsledky a odsun tohoto štartu dáva priestor konkurencii na vytvorenie lepšej pozície na trhu). Takže každý individuálny investor, ktorý sa chce podieľať na väčšom projekte, je nútený vynakladať časť svojich prostriedkov aj na zabezpečenie ochrany týchto prostriedkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kvalita tejto individuálnej právnej ochrany by pritom mala byť značná, ale je samozrejmé, že prípadné nedostatky budú znamenať možnosť vážnych problémov v budúcnosti. Ak by však došlo k efektívnejšiemu využívaniu daní všetkých občanov, potom by sa dostatočné základy právnej ochrany automaticky vzťahovali na každého investora. Stačil by dostatočne dobrý zákon o ochrane majetku investorov a náklady na prípravu zmlúv o založení nových spoločností by boli podstatne nižšie. Podmienky tohoto zákona by sa automaticky vzťahovali na všetkých účastníkov všetkých projektov, a mali by tak pomôcť pre urýchlenú realizáciu týchto projektov. Úspory z menej náročnej prípravy zmlúv by sa tak doplnili o zisky zo skoršej realizácie a tie by sa logicky prejavili na výške vybratej dane. O to väčšie infraštruktúrne projekty by potom mohol financovať štát z vlastných zdrojov, a o to lepšie podmienky pripraviť všetkým vlastným občanom.

SkryťVypnúť reklamu

Naviac, akýkoľvek zahraničný investor by nemusel žiadať väčšinový vlastnícky podiel ako záruku za svoju účasť na projekte, zákon by ho totiž chránil rovnako ako domácich investorov a slovenskí občania by sa nemuseli báť "ovládnutia" slovenskej ekonomiky zahraničným kapitálom. V neposlednom rade, by takýto zákon podstatne viac podporil aj kolektívne investovanie, čím by sa obrovské úspory obyvateľstva stali živšou súčasťou investičných tokov na Slovensku.

Autor: XAVER GUBÁŠ P67 value, spol. s r.o., Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 829
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 069
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 034
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 481
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 866
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 764
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 525
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 289
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu