LONDÝN (SITA, Reuters) - Úspech pripravovanej Európskej ekonomickej a menovej únie (EMÚ) závisí v prevažnej miere od schopnosti jej budúcich členov zabezpečiť rovnováhu medzi fiškálnymi a monetárnymi politikami. Uvádza sa to v správe britskej inštitúcie London Business School (LBS). Štúdia sa podrobne zaoberá štyrmi scenármi budúceho vývoja EMÚ a spoločnej meny, líšiacimi sa navzájom stupňom pesimizmu, resp. optimizmu.
Prvý scenár je pesimistický, a uvažuje s ekonomickou stagnáciou a neúspechmi pri podpore eura (spoločnej meny), čím môže dôjsť k ohrozeniu dlhodobej celistvosti Európskej únie. Štúdia uvažuje s rozpormi medzi Európskou centrálnou bankou a ministrami financií krajín EÚ v otázke monetárnej politiky, čo môže viesť k nadhodnoteniu meny a nestabilite voči doláru a jenu. Európske úrokové sadzby môžu začať kolísať a nezamestnanosť prudko vzrastie, čo povedie k rastu politického napätia a zvýšeniu protekcionistických opatrení a následnému rozpadu EÚ a rastu nacionalizmu.
Druhý scenár uvažuje so stabilným euro, ktorého rast však bude príliš pomalý. Európska centrálna banka si získa dobrú povesť vďaka rozumnej monetárnej politike. Ekonomiky krajín EÚ budú oživovať, avšak nezamestnanosť bude rásť. Mnohé krajiny sa však nezbavia protekcionistických opatrení v oblasti pracovného trhu, čo bude brzdiť expanziu. Rast nezamestnanosti, skombinovaný so starnutím populácie, povedie k potrebe vyšších sociálnych výdavkov. Následkom toho vzrastú dane, ktoré ešte väčšmi spomalia ekonomický rast. Vlády väčšiny krajín budú trvať na niektorých protekcionistických opatreniach, čo oslabí ich snahu o väčšiu integráciu.
Tretí scenár uvažuje s transformáciou Európy so zložitým počiatočným obdobím. Na začiatku sa vyskytnú problémy s monetárnou politikou, špekulácie s eurom a jeho nadhodnotenosť voči doláru a jenu. Problémom bude makroekonomická nestabilita. Napriek týmto problémom budú vlády krajín pokračovať v reformách sociálneho systému a trhu práce. Zlepší sa konkurencieschopnosť Európy a dôjde k rozsiahlej deregulácii priemyselných odvetví. Sebavedomá Európa sa začne zaoberať otázkami expanzie na Východ.
Posledný scenár - najoptimistickejší - uvažuje s Európou ako s dynamickým a bezpečným regiónom. Európska centrálna banka si získa dobrú reputáciu. Európske ekonomiky ožijú a nezamestnanosť poklesne. Vzťahy medzi centrálnou bankou a ministrami financií krajín EÚ budú bezproblémové. Analytici sa nevyjadrili, ktorý z uvedených scenárov je najpravdepodobnejší. Uviedli však, že je nevyhnutné uskutočniť reformy v oblasti pracovného trhu s cieľom dosiahnuť vyššiu flexibilitu.