Nevojenská výroba v spoločnosti ZŤS TEES, a.s. Martin, dopláca na prepojenosť tejto strojárskej fabriky s výrobou špeciálnej techniky, vyplynulo z informácií, ktoré poskytol Milan Novotný, generálny riaditeľ spoločnosti TASR. Preto manažment spoločnosti navrhuje, aby sa budúcnosťou špeciálnej výroby v Martine zaoberal štát. Konkrétne Rada obrany štátu by mala podľa manažmentu spoločnosti stanoviť, v akej miere treba špeciálnu výrobu v Martine zachovať. Strategický podnik ZŤS TEES nezískal minulý rok ani jednu objednávku na výrobky v odbore špeciálnej techniky, hoci jej objem bol plánovaný na 800 mil. Sk. Stále sa nedarí sa uzavrieť obchod na výrobu 50 ks vyťahovacích tankov pre Indiu, o ktorom sa hovorí od roku 1993, vtedy agentúry priniesli, že sa predpokladá obchod za 28 mil. USD.
Vo výrobe poľnohospodárskych traktorov narástol objem výroby počas minulého roka o 7 %, v Martine vyrobili 1130 traktorov, sú určené na vývoz. Výroba traktorov v Martine má tradíciu, v roku 1990 ich vyrobili 5000. Celkový objem výroby v ZŤS TEES dosiahol 1,8 mld Sk, hospodárenie za minulý rok by malo skončiť so stratou, avšak v menšej výške ako v roku 1996, keď dosiahla 1,7 mld Sk. Avšak ohlásenie revitalizácie v zmysle príslušného zákona, do ktorej sa spoločnosť prihlásila, malo za následok, že veritelia spoločnosti si začali svoje pohľadávky uplatňovať dôraznejšie. Stav zamestnancov spoločnosti nedávno poklesol pod 4000.
K výrobe traktorov v ZŤS TEES sa nedávno vo výbore NR SR vyjadril aj prezident DMD Holdingu, a.s. Trenčín, Július Tóth. Povedal, že výroba poľnohospodárskych traktorov by bola rentabilná, ak by sa ich ročne vyrobilo aspoň 3000 ks. Slovenský trh podľa Tótha toľko traktorov neabsorbuje, preto treba traktory vyvážať. Ich vývoz je možný na Ukrajinu, ale treba ho prefinancovať Eximbankou, povedal Tóth. Riešením by bolo založiť na Ukrajine montážny závod na traktory, lebo Ukrajina uplatňuje na dovoz traktorov vysoké clo. V NR SR poslanci Michal Baránik a Ladislav Lysák nedávno kritizovali, že nákup traktorov slovenskými poľnohospodármi sa podporoval štátnymi dotáciami bez ohľadu na to, či sa kupovali dovezené alebo slovenské traktory.