Hrozí likvidácia drevospracujúceho priemyslu v Slovenskej republike

Členovia Zväzu spracovateľov dreva so sídlom vo Zvolene (ZSD) opakovane vyhlásili, že sú ohrození v dôsledku nedostatku dreva na prvotné spracovanie. Kapacita ich spracovateľských zariadení nie je využitá ani na jednu pracovnú zmenu, povedal Peter Lispuch

, prezident ZSD. Vo vyhlásení ZSD sa tvrdí, že príčinou nedostatku dreva je nekontrolovaný vývoz vyťaženého dreva do zahraničia. Vyhlásenie podporilo 28 riaditeľov veľkých drevospracujúcich firiem, ktoré zamestnávajú spolu 12 tisíc ľudí a predstavujú 70 % spracovateľskej kapacity dreva na Slovensku. Vo vyhlásení ZSD sa hovorí, že ide o "cieľavedomú a systematickú likvidáciu drevospracujúceho slovenského priemyslu, aby sa sprístupnila drevná hmota pre zahraničie".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Riaditeľ sekcie chemického a spracovateľského priemyslu ministerstva hospodárstva (MH) Miroslav Piršel pre TASR v decembri konštatoval, že ministerstvo k 4. novembru pozastavilo licencie na vývoz guľatiny a prehodnocuje ich. Hovorca MH Jozef Šucha pre SME nedávno povedal, že príčinou exportu dreva je platobná neschopnosť domácich spracovateľov dreva. Riešenie Šucha vidí aj v kapitálovom prepojení drevospracujúceho priemyslu a lesných závodov. Šucha upozornil, že v drevospracujúcom priemysle sú podniky už súkromné, takže ministerstvo toto prepojenie nemôže nariadiť. Ak by takéto prepojenie nastalo, mohol by sa vylúčiť medzičlánok - obchodníci s drevom, ktorí často vstupujú do exportu dreva a znižujú cenu dreva pre lesy. Export nespracovaného dreva sa od začiatku minulého roka uľahčil, lebo MH zmenilo neautomatické licencie na vývoz dreva na automatické, ktoré už neurčujú maximálne vyvezené množstvo dreva, ale iba pomáhajú priebežne monitorovať vývoz dreva. Toto opatrenie podľa Šuchu vyplýva zo snahy Slovenska integrovať sa do EÚ. Orgány EÚ sa totiž kriticky stavajú k obchodným bariéram. K exportu nespracovaného dreva sa pre SME vyjadril aj nemenovaný úradník zo sekcie lesníctva ministerstva pôdohospodárstva (MPô). Povedal, že na Slovensku v minulosti boli postavené fabriky so spracovateľskou kapacitou pre spracovanie dreva podľa potrieb ČSFR, ba aj štátov RVHP. Po zmenách v roku 1989 sa trhy štátov RVHP rozpadli a český trh sa tiež stal menej dostupným. Zdroj z MPô potvrdil, že mnohí najmä veľkí spracovatelia dreva na Slovensku sú nesolventní, dlhujú lesom spolu 600 mil. Sk za dodané drevo. Na trhu spracovania dreva pribudlo mnoho malých kapacít, sú to vlastníci malých gátrov, všetkých spracovateľov dreva je na Slovensku asi 800. Malí spracovatelia však nie sú schopní spracovať buk, ktorý je žiadaný. Zdroj z MPô upozornil, že ani slovenské nábytkárske podniky nie sú schopné vyrobiť nábytok podľa požiadaviek zahraničného trhu, kde sú veľké nároky na použité laky a spojivové látky pri aglomerovanom dreve. V poslednom období je žiadaný nábytok s prírodnou úpravou bez laku. Naši nábytkári sa podľa zdroja z MPô tomuto trendu nevedia prispôsobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Vývoz dreva bol od začiatku novembra pozastavený až na nejaké množstvo listnatej drevnej hmoty, ktoré sa pre vývoz medzitým uvoľnilo, povedal pred časom zdroj z MPô. Od 23. januára platí vyhláška MH 15/1998 Z.z. podľa ktorej do krajín EÚ, EZVO a ČR platia automatické licencie na vývoz dreva, takže podľa tejto vyhlášky licenciu na vývoz dreva do týchto krajín by mal dostať každý, kto splní formálne podmienky. Do ostatných krajín sveta platia neautomatické licencie na surové drevo ihličnaté v objeme 105 kubických metrov a na surové drevo listnaté 155 kubických metrov. Touto vyhláškou sa teda vývoz dreva opäť uvoľnil.

Situáciu na slovenskom trhu s drevom môže zmeniť aj import dreva. Podľa správy z TASR boli pred dvoma týždňami na návšteve podnikatelia z Ruskej federácie, ktorí uzavreli predbežné dohody o kúpe lesníckej a drevospracujúcej techniky zo spoločnosti ZŤS Trstená, a.s. Ruskí obchodníci mienia za tieto stroje platiť ruským drevom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 108
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 504
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 184
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 549
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 438
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 226
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 940
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 874
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu