Farmaceutický priemysel na Slovensku zďaleka nepokrýva potreby slovenských pacientov v liečivách čo sa týka sortimentu liekov, preto sa väčšina liekov dováža. Spotreba v korunovom vyjadrení od roku 1993 prudko rastie, za rok 1996 dosiahla 13,5 mld Sk - je to v porovnaní s rokom 1993 viac ako dvojnásobok. Výkon slovenských farmaceutických spoločností vo finančnom vyjadrení nedosahuje ani polovicu spotreby liekov u nás. Vláda sa snaží spotrebu liekov regulovať rôznymi opatreniami, sú súčasťou vládneho dokumentu "Národná lieková politika".
Najvýznamnejším výrobcom liečiv je Slovakofarma, a.s. Hlohovec, nasleduje Biotika, a.s. Slovenská Ľupča, Imuna, š.p. Šarišské Michaľany, a ďalšie spoločnosti. Farmaceutickí výrobcovia sa usilujú o získanie certifikátu Správnej výrobnej praxe (GMP), ktorý je podmienkou pre prístup na väčšinu trhov. Pre získanie certifikátu GMP pre jednotlivé prevádzky sú potrebné rozsiahle investície. Podľa materiálu z ministerstva hospodárstva by do roku 1999 mali slovenské farmaceutické podniky spĺňať podmienky pre certifikát GMP. Je to podmienka pre zvýšenie exportuschopnosti slovenského farmaceutického priemyslu, hovorí sa v materiáli MH. Štátna Imuna je podkapitalizovaná. V zlej hospodárskej situácii sa nachádza Imuna, š.p. Šarišské Michaľany, ktorá vyrába infúzne roztoky a výrobky z ľudskej krvi. Imuna na rozdiel od Slovakofarmy nie je schopná investovať vo svojich prevádzkach tak, aby mohla získať cerifikáty GMP. To jej prekáža pri umiestňovaní svojich výrobkov - krvných derivátov aj na domácom trhu a tiež v ČR. Podľa riaditeľa podniku Milana Ploskuňáka je podnik v zlej finančnej situácii, lebo zdravotné zariadenia na Slovensku podniku dlhujú po lehote splatnosti vyše 170 mil. Sk. Podnik vykázal za minulý rok obrat 354 mil Sk. Riaditeľ priznal, že podnik si pre zlú finančnú situáciu nesplnil svoje povinnosti voči povinným sociálnym a poisťovacím fondom. Podľa riaditeľa by bolo v podniku treba investovať až 800 mil. Sk. Koncom roka sa podarilo Imune získať úver od francúzskej firmy Eric Lebas vo výške 78 mil. francúzskych frankov. Úverom sa bude financovať modernizácia výroby krvných derivátov. Na dokončenie akcie treba investovať ďalších 350 mil. Sk.
Situácia podniku sa nedávno zhoršila, lebo neuspel vo výberovom konaní ministersva zdravotníctva pre dodávku koagulačného faktora VIII (potrebný pre hemofilikov) pre slovenské zdravotnícke zariadenia. Dôvodom neúspechu boli nevyrovnané finančné záväzky voči zdravotným poisťovniam, také podmienky pre verejné súťaže ukladá zákon. Na neúspech vo výberovom konaní reagoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Štefan Zelník vyhlásením, že za situáciu v Imune môže jej manažment.
V júni minulého roka sa vzdal funkcie riaditeľa podniku Rudolf Palčo pre zadlženosť podniku, ktorú začali jeho veritelia riešiť exekúciami. Predtým v máji bol v Imune podpredseda vlády Sergej Kozlík a vtedy sľúbil, že vláda vyvinie tlak na zdravotné poisťovne, aby plnili svoje záväzky voči nemocniciam. Kozlík vtedy odmietol dať štátnu záruku na úver na nákup novej technológie.
Imuna je v zmysle zákona 192/95 Z.z. strategicky dôležitým podnikom, ktorého majetok nemôže byť privatizovaný. Privatizovať Imunu podľa jej vlastného verejného vyjadrenia z mája 1994 nedovolila bývalá ministerka zdravotníctva Irena Belohorská, zdôvodnila to ochranou pacientov pred možným poškodením zdravia v dôsledku aplikácie zlého infúzneho roztoku alebo výrobku z krvnej plazmy.