Výber len podľa straníckych tričiek *Ako sa SR prezentuje v európskych organizáciách

Poslanci NR SR reprezentujú Slovensko aj v európskych inštitúciách. Takou je napríklad Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE). SR má v tomto orgáne päť stálych zástupcov (Slobodník, Prokeš, Belohorská, Figeľ a Fogaš) a päť náhradníkov (Bauerová, ...

Poslanci NR SR reprezentujú Slovensko aj v európskych inštitúciách. Takou je napríklad Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE). SR má v tomto orgáne päť stálych zástupcov (Slobodník, Prokeš, Belohorská, Figeľ a Fogaš) a päť náhradníkov (Bauerová, Bieliková, Garajová, Fico a Kňažko). Samozrejme, že títo členovia sú zaradení do komisií a podkomisií PZ RE. Už tam však vládne značná disproporcia. Jozef Prokeš zo SNS je napríklad členom siedmich (!) komisií, zatiaľ čo Milan Kňažko z DU je členom podkomisie pre architektúru a kultúru a náhradníkom do podkomisie pre poľnohospodárstvo (!). Práve podľa podpredsedu DU by sa mali aj náhradníci pravidelne zúčastňovať na zasadaní pléna PZ RE a byť stálymi členmi niektorej z 11 komisií. Milan Kňažko sa v uplynulom týždni zúčastnil na zasadaní tohto vrcholného orgánu iba po druhý raz v priebehu štvorročného volebného obdobia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

m Má zloženie slovenskej delegácie vplyv na to, akým spôsobom sa prezentujeme na európskom fóre?

"Celkom určite má. Navonok sa snažíme síce vystupovať jednotne a v záujme Slovenska, no v istých špecifických otázkach musíme prezentovať odlišné názory. Nemôžeme totiž hovoriť inak, než aká je naša vnútorná realita. Poslanci opozície popisujú slovenskú realitu takú, aká v skutočnosti je a ako ju poznajú zástupcovia zahraničných ambasád na Slovensku a zástupcovia spoločnej medziparlamentnej delegácie Európskeho parlamentu a NR SR. Naopak, koalícia sa snaží obhajovať jednotlivé porušenia zákonov na Slovensku, či už ide o transparentnosť privatizácie, vylúčenie Gauliedera z parlamentu, nezákonné nastúpenie ďalšieho poslanca do parlamentu atď. V tomto máme diametrálne rozdielne názory."

SkryťVypnúť reklamu

m Ako nás v takom prípade vníma napríklad PZ RE?

"Slovensko ako také vnímajú veľmi reálne. Koniec koncov bola už vypracovaná správa o situácii na Slovensku a táto správa popisuje veci presne tak, ako ich väčšina z nás pozná. Inak to nemôže byť a inak to ani nebude, aj napriek snahe mnohých dezinterpretovať skutočnosti. Takýmto spôsobom sa totiž spochybňujeme ešte viac ako samotnými chybami. To, čo poznáme pod deficitom demokracie - niektoré zákony, ktoré nie sú v súlade s demokraciou a s ústavou - ak sa v zahraničí ešte ďalej dezinterpretuje, môže nám to len uškodiť, a preto to treba zmeniť."

m Kedy začnú poslanci PZ RE vnímať Slovensko konečne ináč ako doteraz?

"Jednoznačne až vtedy, keď sa zmení realita v tých bodoch, ktoré už boli toľkokrát pomenované ako deficit demokracie. Okrem tých, ktoré som už spomenul, treba pripomenúť chýbajúce pomerné zastúpenie opozície vo výboroch a funkciách v NR SR, v kontrolných orgánoch parlamentu s dôrazom na tému privatizácie alebo tajných služieb a nakoniec samotné pôsobenie vládnej koalície voči štátnej správe, kde sa jednoznačne uplatňujú stranícke kritériá na úkor odbornosti. To už ani nespomínam neadekvátny vzťah voči prezidentovi a voči inštitúcii prezidenta a doteraz nevyriešené závažné kriminálne činy, keď sú štátne orgány odôvodnene podozrivé z páchania trestnej činnosti... My o tom vieme, ale toto všetko treba zmeniť, a nie obhajovať v zahraničí, ako to robí vládna koalícia. Pokiaľ ide o túto konkrétnu delegáciu, myslím si, že v budúcnosti by sme sa takýchto chýb mali vyvarovať. Aj tu totiž ešte stále platí princíp straníckosti, a nie odbornosti. Inými slovami, treba poslancom umožniť, aby pracovali podľa profesie a odbornosti, aby sa mohli slobodne prihlásiť do výboru, ktorého zameraniu rozumejú a v ktorom by pracovať chceli. Neobstoja tu výhovorky, že nemáme finančné prostriedky na to, aby sa na každom pléne PZ RE mohlo zúčastniť všetkých desať poslancov, teda aj "náhradníci". Zmysel má totiž ich práca iba vtedy, ak budú pracovať pravidelne, a nie iba dvakrát za štyri roky, ďalej ak sa budú zúčastňovať na práci odborných misií po celej Európe, aby nás iní mohli vnímať ako krajinu, ktorá sa naozaj chce dostať medzi demokratické európske štáty."

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Spracoval (krt)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 335
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 872
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 193
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 531
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 514
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 723
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 583
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu