Keď sa koncom vlaňajšieho roka prehnala burzovým svetom obrovská búrka, máloktorý aktér na internacionálnych parketoch rátal so skorým uzdravením sa akciových kurzov. Uplynulý týždeň však bol v znamení návratu fenomenálneho optimizmu na Wall Street a ďalších burzách. Hlavný americký burzový barometer Dow Jones (index 30 najväčších amerických priemyselných gigantov) sa na prelome januára a februára vrátil na vzostupnú trajektóriu; začiatkom minulého týždňa poľahky preskočil psychologicky dôležitú hranicu 8000 bodov.
Dôvod pre takúto explóziu kurzov je zjavný: ústredné banky sa spolu s Medzinárodným menovým fondom rozhodli zahasiť ázijskú finančnú krízu expanzívnou peňažnou politikou. Týmto sa zvýšila globálna likvidita a mnohí investori vkladajú peniaze do lukratívnych akciových trhov. Idú pritom na istotu - a kupujú osvedčené účastiny globálne operujúcich koncernov. Preto aj stúpajú dominantné burzové ukazovatele Dow Jones či DAX, v ktorých sa nachádzajú špičkové akciové spoločnosti. Odborný burzový časopis Finanzwoche však v tejto súvislosti poukazuje na skutočnosť, že dopyt po účastinách mnohých menších akciových spoločností je malý. Tento trend je zo strategického hľadiska pomerne nezdravý, pretože prehnaná orientácia na štandardné akcie v sebe skrýva nebezpečenstvo ich priveľkého nárastu bez súčasného sprievodného vzostupu kurzov malých a stredne veľkých podnikov. A takýto nerovnovážny vývoj sa môže ľahko prejaviť v prípadnom ráznom prepade kurzov všetkých, ale najmä štandardných akcií.
Slovenské akcie sa na mníchovskej burze vyvíjali podľa údajov v Boerse Online opäť nejednotne. Nafta Gbely stúpla k 3. februáru oproti 27. januáru o 0,81 % na 62 DEM, podobne ako Slovnaft o 1,87 % na 46,40 DEM. Váhostav Žilina zostal na úrovni 790 DEM. Slovakofarma klesla o 4,55 % na 210 DEM a VSŽ o 0,28 % na 35,50 DEM.