BRATISLAVA (SITA) - Počas uplynulého týždňa dala Národná banka Slovenska (NBS) najavo, že oficiálne vyhlásenia o jej snahe znížiť hladinu úrokových sadzieb na trhu nie sú iba prázdnymi slovami. Objem splatných minulotýždňových refinančných repotendrov v celkovom objeme 8 mld Sk centrálna banka obnovila dvoma novými refinančnými repotendrami v objeme 5 mld Sk na dobu 14 dní. Aj napriek tomu sa hladina úrokových sadzieb so splatnosťou do dvoch týždňov držala prakticky na úrovni okolo 28 % p.a.
Prepad úrokových sadzieb jednodňových depozít pod túto hodnotu prinieslo až štvrtkové obchodovanie, keď sa korunová likvidita na účtoch bankového sektoru aj bez intervencie NBS zvýšila o 2 mld Sk, keď 500 mil. Sk pribudlo zo splatnosti štátnych pokladničných poukážok ministerstva financií (MF). Príchod 1,5 mld Sk si prevažná časť dílerov vysvetľuje príchodom likvidity cez utorkový devízový fixing centrálnej banky, na ktorom niektoré banky rozpúšťali svoje dlhé devízové pozície do slovenských korún. Keďže operácie sa na trhu účtujú s dvojdňovým oneskorením, táto skutočnosť sa prejavila až vo štvrtok.
Dôvodom obchodov bánk cez fixing centrálnej banky boli pravdepodobne obavy z plnenia povinných minimálnych rezerv (PMR), ktoré panovali na trhu na začiatku týždňa. Bankový sektor napokon kumulatívne plnil PMR k nedeli na 102,44 %. Komerčné banky deponujú na svojich účtoch v NBS objem korunových prostriedkov vo výške zhruba 38 mld Sk.
Úrokové sadzby jednodňových depozít sa počas celého týždňa pohybovali medzi 27 až 30 % p.a., aj keď likvidita na trhu bola aj vďaka intervenciám NBS dostatočná. Výraznejší pokles zaznamenali jednodňové depozitá počas štvrtkového obchodovania, keď sa cena znížila na záverečných 25 % p.a. Napokon pod vplyvom piatkových výsledkov plnenia PMR sadzby padli o 4 - 5 % p.a. Jednodňové depozitá so zajtrajšou valutou sa v piatok obchodovali za 20/ 22 % p.a. Obdobne poklesla aj cena depozít so splatnosťou jeden týždeň na záverečných 22 / 23 % p.a.
MF na minulý utorok vypísalo ďalšiu aukciu ročných štátnych dlhopisov, ktorá však dopadla neúspešne. "Prečo by sme to mali dať ministerstvu za nízke ceny, keď vieme, že časom bude ochotné akceptovať podstatne krajšie úrokové výnosy," povedal nemenovaný díler. Aj keď objem prostriedkov na trhu za celých päť dní nepoklesol pod predpísaný stav, sadzby sa držali tesne pod hranicou 30 % p.a. Príčinu takéhoto stavu vidia niektorí díleri v tom, že ministerstvo bude do značnej miery závislé pri refinancovaní starých dlhov od medzibankového trhu. Preto je to len otázka času, kedy sa prebytočná likvidita bude prelievať do štátneho rozpočtu. To je podľa ich názoru dôvod, prečo banky neznižujú svoje kotácie korunových úložiek.