y 1968 v Grenobli. Striebornú medailu so stratou štyroch desatín sekundy získal nórsky špecialista Lase Kjus, česť favorizovaných Rakúšanov zachraňoval bronzom Hannes Trinkl.
Až na piaty deň oproti pôvodnému programu dovolilo počasie absolvovať dlho očakávené preteky, hoci najskôr štart posunuli pre víchricu takmer o hodinu a po páde Taliana Cattanea, ktorého musela do nemocnice previezť helikoptéra, sa čakalo ďalšiu polhodinu. Piatok trinásteho mal šťastie v nešťastí najväčší favorit na titul Rakúšan Hermann Maier. Po dvadsiatich sekundách jazdy stratil v siedmej bránke rovnováhu a veľká rýchlosť v zákrute ho vykatapultovala z trate. Po asi tridsaťmetrovom lete vzduchom hrôzostrašne dopadol na hlavu, prerazil dve ochranné siete a pristál v hlbokom snehu. Po pár sekundách sa postavil a vztýčeným palcom signalizoval, že žije. Diváci v cieli, sledujúci jeho krkolomný pád na veľkoplošnej obrazovke, mu s výdychom zatlieskali, akoby prišiel v najrýchlejšom čase. Víťaz desiatich pretekov Svetového pohára v tejto sezóne vyviazol z najťažšieho pádu svojej kariéry iba so zraneným ľavým kolenom a ramenom, do následného kombinačného zjazdu už nenastúpil. Podľa posledných správ je však pripravený postaviť sa na štart dnešného superobrovského slalomu.
Cretier, ktorý doteraz nevyhral ani jedny preteky Svetového pohára, nemal na 3289 metrov dlhej (druhý najkratší olympijský zjazd v histórii) trati vážnejšie problémy. "Mal som šťastie, lebo kritickým úsekom sa mi podarilo prejsť bez väčších starostí. Po tomto triumfe môžem hneď zajtra s lyžovaním skončiť. Nie je to zlý výsledok pre takého starého zjazdára, ako som ja. Po dlhej a náročnej kariére beriem tento úspech ako sladkú odmenu," povedal Cretier. V cieli nakoniec klasifikovali zo 43 pretekárov 27. Zjazdovka Olympic Course 1 bola nad sily napríklad Švajčiara Kernena, Francúza Burtina, Kanaďana Stemmleho, Američana Kitta a ďalších.
Autor: tmb